Yumurtaya verilen Monosodyum Glutamat'ın tavuk embriyolarında merkezi sinir sistemi organlarının embriyonik gelişimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
The determination of the effects of in ovo administrated Monosodium Glutamat on the embryonic development of central nervous system organs in chicken embryos
  1. Tez No: 613842
  2. Yazar: FERHAN BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZNURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, lezzet arttırıcı gıda katkı maddesi olarak oldukça fazla kullanılan monosodyum glutamatın (MSG), beyin ve beyincik dokusunun embriyonik gelişimi üzerindeki etkilerinin histolojik, histometrik ve immunohistokimyasal metodlarla belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada 410 adet döllü tavuk yumurtası kullanıldı. Yumurtalar kontrol, distile su, 0,12, 0,6 ve 1,2 mg/g yumurta MSG olmak üzere beş gruba ayrıldı ve enjeksiyonlar kuluçka başlangıcında yumurta sarısına yapıldı. Kuluçkanın 15, 18, 21. günlerinde her gruptan rastgele seçilen 10'ar adet yumurta açılarak, elde edilen embriyoların gelişme evreleri Hamburger-Hamilton skalası'na (H-H) göre belirlendi. Embriyolar hassas terazi ile tartıldı ve tepe-kıç uzunlukları (Crown-Rump Length, CRL) dijital kumpasla ölçüldü. Embriyoların rölatif ağırlıkları [(embriyo ağırlığı/yumurta ağırlığı)x100] tespit edildi. Embriyolardan beyin ve beyincik doku örnekleri alınarak %10'luk formolde tespit edildikten sonra rutin histolojik yöntemlerle parafinde bloklandı. Bloklardan alınan 6 μm kalınlığındaki kesitler Hematoksilen Eozin, Toluidine Blue, Kluver-Barrera, Periyodik Asit Schiff ve Crossmon'ın üçlü boyama yöntemi ile boyandı. Ayrıca alınan kesitlerde PCNA (Proliferating cell nuclear antigen) immünohistokimyasal yöntemle demonstre edildi. Hazırlanan preparatlar ışık mikroskobu altında incelendi. Beyin ve beyincik dokularının histopatolojik değerlendirmeleri yapılarak, beyincik dokusunda histometrik ölçümler gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to the determination of effects of MSG, flavor enhancer food additive that is commonly used, on embryonic development of brain and cerebellum by means of histological, histometrical and immunohistochemical methods. For this purpose, 410 fertilized chicken eggs were used for this study. The eggs were divided into 5 groups as control distilled water, 0,12, 0,6 and 1,2 mg/g egg MSG, and injections were performed via the egg yolk just before the incubation. On the 15th, 18th and 21st days of incubation, 10 eggs were opened from each group. Development stages were determined according to Hamburger-Hamilton scale. Embryos are weighed with precision scales and crown-rump lengths (CRL) were measured with a digital callipers. Relative embryo weights [(Embryo weight/egg weight)x100] were determined. Brain and cerebellum tissue samples were taken from the obtained embryo and fixed 10% formol. Tissue samples were embedded in the paraffin after routine histological procedures. Cross-sections of the blocks were stained with, Hematoxylin-Eosin, Toluidine blue, Kluver-Barrera, Periodic Acid Schiff and Crossmon's Triple staining method was performed. Also, sections taken from tissue samples were stained with PCNA (Proliferating cell nuclear antigen) immunohistochemical staining method. The slides were examined under a light microscope. Histopathological evaluations of brain and cerebellum tissues were performed and histometric measurements were made in cerebellum tissue.