Sinus rectus anatomisinin manyetik rezonans venografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the straight sinus anatomy by magnetic resonance venography
- Tez No: 613844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA FAZLIOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, sinus rectus'un anatomik varyasyonlarını, açıldığı yapıların çeşitliliğini ve onu oluşturan yapıları, manyetik rezonans venografi ile değerlendirmektir. Çalışmamıza, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Mayıs 2018 – Temmuz 2019 tarihleri arasında manyetik rezonans venografisi istenmiş 223 hasta dahil edildi. Bu 223 hastanın 23'ü venöz tromboz ve kitle invazyonu nedeni ile değerlendirme dışı bırakıldı. Yaşları 10 ile 73 arasında değişen, 111'i kadın 89'u erkek olmak üzere, toplam 200 hasta değerlendirildi. Sinus rectus'un confluens sinuum'da sonlanma tipleri; tip I (tam kesişim): Sinus rectus, sinus sagittalis superior ve her bir sinus transversus'un bağlantılı olduğu tip, tip II (kısmi kesişim): 4 yapıdan 3'ünün bağlantılı olduğu tip, tip III (kesişmeyen): Sadece 2 yapının direk bağlantıda olduğu, kesişimin olmadığı tip olarak incelendi. Sinus rectus'un oluşumunda ise, sinus sagittalis inferior ve vena magna cerebri'nin katkıları incelendi. Vakaların sonlanma tiplerine bakıldığında; 68 hasta (%34) tip I, 110 hasta (%55) tip II, 22 hasta (%11) tip III olarak bulunmuştur. Sinus rectus'un oluşumuna katılan sinus sagittalis inferior, 53 hastada aplazik (%26,5), 67 hastada hipoplazik (%33,5) olarak görüldü. Geriye kalan 80 hastada ise net olarak gözlendi (%40). Vena magna cerebri 200 hastanın tamamında gözlendi ve sinus rectus'un oluşumuna katıldı (%100). Sinus durae matris'lerin varyasyonlarının iyi bilinmesi, özellikle fossa cranii posterior operasyonlarında cerrahlara, olası komplikasyonların önlenmesinde yardımcı olabilmektedir. Ayrıca bazı varyasyonların sinus ven trombozu ve kitle invazyonları gibi durumları taklit etmesinden ötürü tanı konulmasında da destekleyici bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the anatomical variations of the straight sinus, the variety of structures in which it was opened, by magnetic resonance venography. A total of 223 patients who were requested to have magnetic resonance venography between May 2018 - July 2019 were included in the study. Twenty-three of these 223 patients were excluded because of venous thrombosis and mass invasion. A total of 200 patients, 111 women and 89 men, aged between 10 and 73 years were evaluated. Types of termination of straight sinus on sinus confluence; type I (true confluence): straight sinus, superior sagittal sinus and each transvers sinus are connected, type II (partial confluence): three of four structures are connected, type III (non-confluence): only two structures are in direct connection, no intersection. The inferior sagittalis sinus and great cerebral vein's contributions were examined, in the formation of the straight sinus. Considering the types of termination of cases; 68 patients (34%) were type I, 110 patients (55%) were type II, 22 patients (11%) were type III. Inferior sagittal sinus, which was involved in the formation of straight sinus, was seen as aplasic at 53 patients (26,5%) and hypoplasic at 67 patients (33,5%). The remaining 80 patients (40%) were observed. Great cerebral vein was observed in all 200 patients (100%) and was involved in the formation of the straight sinus. A good knowledge of the variations of dural venous sinuses can help surgeons to avoid possible complications, especially in the posterior cranial fossa operations. It also provides supportive information at diagnosis because some variations mimic conditions such as sinus vein thrombosis and mass invasions.