İnfertil kadınlara değişim aşamaları modeli ile yapılan bireysel danışmanlık girişiminin kilo yönetimine etkisi
The effect of individual counseling initiative with the stage of change modelon the weight management of infertile women
- Tez No: 613845
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Amaç: İnfertil kadınlarda Değişim Aşaması Modeli ile yapılan bireysel danışmanlık girişiminin kilo yönetimine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Danışmanlık ve İzlem Aşaması olmak üzere iki aşamadan oluşan çalışmanın evreni, 01.01.2018-01.01.2019 tarihleri arasında İzmir Tepecik Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne tedavi amacıyla başvuran 600 kadın oluşturmuştur. Kliniğe 04.01.2019-22.03.2019 tarihleri arasında başvuran 146 infertil kadın belirlenmiştir. Çalışma girişim grubu 51, kontrol grubu 53 olmak üzere araştırma dahil edilme kriterlerine uygun ve çalışmaya katılmaya gönüllü 104 infertil kadın tamamlanmıştır. Girişim grubuna değişim modeli aşamaları modeline dayalı bireysel danışmanlık program uygulanmış, kontrol grubuna rutin izlem yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Girişim grubu infertil kadınların ön izleme göre son izlem antropometrik değerlerinde azalma göstermiş, istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p=0.000). Çalışmada girişim grubu infertil kadınların ön izleme kıyasla son izlemde günlük süt grubu, sebze ve meyve grubu tüketiminde artış olmuş, et grubu, şeker grubu, yağ grubu, tahıl grubu ve ekmek grubu tüketiminde ve günlük kalori azalma olmuş, istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p=0.000). Çalışmadaki girişim grubundaki infertil kadınların ön izlem yürüme fiziksel aktivite puanı, orta şiddetli fiziksel aktivite puanı ve toplam fiziksel aktivite puanı son izlemde belirgin düzeyde artış göstermiş, ön izlem oturma süresi ise son izlemde anlamlı olarak azalmıştır (p=0.000). Girişim ve kontrol grubu infertil kadınların fiziksel aktivite ve beslenme davranışları ön izlem değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamışken (p>0.05), ara izlem ve son izlemde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0.000). Sonuç: Kilo yönetimine ilişkin Değişim Aşamaları Modeline dayalı verilen bireysel danışmanlık girişimi infertil kadınlarda fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarında sağlıklı davranış değişimine sebep olmuş; antropometrik ölçümlerin olumlu değişimleri, düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı, sağlıklı ve yeterli beslenme davranışları kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluate the effect of individual counseling with The Stage of Change Model on weight management of infertile women. Methods: This study design consists of two phases: Consultation and Monitoring Phase. The population of this study consisted of 600 women who were applied to İzmir Tepecik Ege Maternity and Gynecology Education Research Hospital IVF Center for treatment between 01.01.2018-01.01.2019. 146 infertile women identified who applied applied to the clinic between 04.01.2019-22.03.2019. The study was completed with voluntary 104 infertile women, 51 of whom were in theinterventiongroupand 53 of whom control group. The Stage Of Change Model based individual counseling program was given to intervention group and routine follow-up was given to the control group. SPSS 22.0 statistical package program was used to evaluate the data. Results: The last monitoring compared to first monitoring of infertile women in the intervention group showed a significant decrease in anthropometric measurements (p=0.000) and statistically significant difference was observed (p=0.000). The last monitoring compared to first monitoring there was an increase in daily milk, vegetable and fruit consumption and decrease in meat, sugar, fat, cereal, bread group consumption and daily energy intake in the intervention group (p=0.000). Infertile women in the intervention group showed a significant increase in the last monitoring compared to first monitoring at walking physical activity score, moderate physical activity score and total physical activity score. The duration of sitting time; decreased significantly at the last monitoring compared to first monitoring (p=0.000). In the first monitoring; there was no statistically significant difference between physical activity and nutritional behaviors of infertile women in the intervention and control groups (p>0.05) while there was statistically significant difference mid and last monitoring (p=0.000). Conclusion: The individual counseling intervention based on the stage of change model for weight management has led to healthy behavioral changes on physical activity and nutritional habits in infertile women; and also positive changes of anthropometric measurements, regular physical activity habits, healthy and adequate nutrition behaviors were gained.