Türkiye'de tescil edilmiş bazı mercimek çeşitlerinin Kahramanmaraş ekolojik şartlarında verim ve bazı morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and some morphological propertiesof some registered lentil v arieties in Turkey in Kahramanmaras ecological conditions
- Tez No: 613867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş koşullarında 10 farklı mercimek çeşidinin verim ve verim unsurlarını belirlemek amacıyla, 2017-2018 yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Araştırma tesadüf bloklar deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada çeşitlerin; tane verimi, bitki boyu, ilk meyve yüksekliği, ana ve yan dalların sayısı, bitkide bakla sayısı, bin tane ağırlığı gibi karakterler incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, araştırmada incelenen tüm özellikler yönünden çeşitler arasındaki farklar önemli bulunmuştur. Tane verimi değerlerinin çeşitlere göre 103.60-187.17 kg/da arasında değiştiği belirlenmiştir. Sakar çeşidi 187.17 kg/da ile en yüksek verime sahip olurken, Alidayı çeşidi 103.60 kg/da ile en düşük tane verimine sahip çeşit olmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine yield and yield components of 10 different lentil cultivars in 2017-2018 crop years under the Kahramanmaraş conditions. Research was established in randomized complete block design with four replication. In the research the treats such as grain yield, plant height, first pod height, pod number per plant, grain number per plant, 1000-grain weight were investigated. According to the results obtained from the research, the differences between the cultivars were found significant in terms of all the features examined in the research. Grain yield values were determined to vary between 103.60-187.17 kg / da depending on the variety. While Sakar variety has the highest yield with 187.17 kg / da, Alidayı variety has the lowest grain yield with 103.60 kg / da.