Kayseri Organize Sanayi Bölgesinden kaynaklanan atıksuların kirlilik yüklerinin belirlenmesi ve atıksu yönetim sisteminin geliştirilmesi
Determination of pollution loads of wastes from Kayseri Organized Industrial Zone and development of wastewater management system
  1. Tez No: 613900
  2. Yazar: YAGUP GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Kayseri OSB sınırları içerisindeki fabrikalar öncelikle sektörel bazda kategoriye ayrılmıştır. Her kategorideki firmalardan numuneler alınarak gerekli parametrelerin analizleri yapılmıştır. Elde edilen kirlilik derişimlerine göre kirlilik yükleri belirlenmiştir. Diğer taraftan merkezi Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) de incelemeye alınmış tesise gelen kirlilik yükleri belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre sektörlerin kanala bağlantı limitleri baz alınarak değerlendirme yapılmış. Kanal Deşarj Limitleri (KDL) ve merkezi atıksu arıtma tesisi verileri irdelenerek oluşturulan Kirlilik Önleme Payları (KÖP1,2,3) sıralaması yapılarak sektörlerdeki firmaların hangi KÖP kategorisine dahil oldukları tespit edilmiştir. Diğer taraftan Kirlilik Yükü Katkı Oranı (KYKO) olarak tanımlaması yapılarak sektörlerin ortalama kirlilik yüklerinin AAT'ye olan etkileri belirlenmiştir. Yapılan incelemeler ve sınıflandırmalara göre en çok su tüketen ve atıksu oluşturan sektörler kağıt (geri dönüşüm) (~%27) ve tekstil (~%26) sektörleridir. Kirleticiler incelendiğinde ise Askıda Katı Madde (AKM) bakımından en fazla kirlilik kâğıt (geri dönüşüm) sektöründen gelmektedir. Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOI) yükü bakımından ise sırasıyla kâğıt (geri dönüşüm) ve tekstil sektörüdür, bunları gıda sektörü takip etmektedir. Bu çalışma sayesinde Kayseri OSB'nin sektörel bazda kirlilik profili çıkarılarak bu sektörlerin KÖP ve KYKO modelleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factories within the boundaries of the Kayseri OIZ are divided into categories on a sectoral basis. Samples were taken from companies in each category and the necessary parameters were analyzed. Pollution loads according to the pollution concentrations obtained were determined. On the other hand, the central wastewater treatment plant (WWTP) was examined and the pollution loads to the thesis were determined. According to the data obtained, the sectors were evaluated on the basis of connection limits. Channel Discharge Limits (CDL) and central wastewater treatment plant data were analyzed and according to this, it is determined that the companies in sectors are included in the category of PPP by ranking the Pollution Prevention Shares (PPP1,2,3). On the other hand, the effects of average pollution loads on the WWTP have been determined by defining as the Pollution Load Additive Rate (PLAR). According to the examinations and classifications, the most water consuming and wastewater sectors are paper (recycling) (~ 27%) and textile (~ 26%). When pollutants are examined, the most pollution in terms of Suspended Solids (AKM) comes from paper (recycling) sector. Chemical Oxygen Demand (COD) is the paper (recycling) and textile sector, respectively, followed by the food sector. Thanks to this study, the pollution profile of Kayseri OIZ has been determined and the PPP and KYKO models of these sectors have been determined.