Sfenoid sinüs ve sellar bölgenin endoskopik anatomisinin endonazal transsfenoidal yaklaşımla tanımlanması
Definition of endoscopic anatomy of the sfenoid sinus and sellar region by endonasal transsphenoidal approach
- Tez No: 613902
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BARLAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç : Planlanan çalışmanın amacı endoskop kullanılarak sfenoid sinüs ve sellar bölgenin topografik anatomisinin ayrıntılı olarak incelenmesidir. Bu amaçla bölgedeki kemik yapılar, nazal oluşumlar ve nörovasküler yapılar ile bunların anatomik varyasyonları araştırılarak komplikasyonların en aza indirilebilmesi için endoskopik tekniğin geliştirilmesi planlandı. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Nisan 2005-mayıs 2005 tarihleri arasında T.C. Adalet bakanlığı Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas dairesi otopsi salonunda postmortem (12-24 saat) olarak seçilmiş 40 (kırk) kadavrada yapıldı. Kadavraların 30 (otuz) ' u erkek, 10' u kadındı. Yaş ortalamaları 38.95 (19-75) idi. Kadavra seçimi, Kadavraların çalışmaya dahil edilme ve çalışmadan çıkarılma kriterleri, sosyodemografik kriterler (yaş, cins, medeni durum, eğitim, v.s.) de dahil olmak üzere tüm parametreler adli tıp doktorları ile birlikte hassasiyetle yapıldı. Çalışma kapsamına kafa travmasına maruz kalmamış, kranyal herhangi bir ameliyat geçirmemiş, endonazal girişime uygun kadavralar dahil edildi. 0 ve 30 derece, 4 mm., 18 ve 30 cm. lik, Karl Storz rijid endoskop, nazal, sfenoid ve sellar fazda gerekli tüm enstrümanlar, C kollu skopi ve gerekli kayıt cihazları kullanıldı. Ölü muayeneleri yapılan otopsi vakalarının ayrıntılı harici muayeneleri, olayın oluş şekli, kafa travmasına maruz kalıp kalmadığı tesbit edildikten sonra C kollu skopi yapılarak sella tipleri belirlendi. Vakaların yarısına tek nostrilden girişim yapılırken diğer yarısına heriki nostrilden girildi. Sonuç: Bu çalışmada sella turcicanın endoskopik cerrahi anatomisi tanımlanmıştır. Sellaya endoskopik yaklaşım esnasında idantifiye edilmesi gereken yapılar; ostium sfenoidale, sella ön duvarı, prominentia caroticus, planum sfenoidale ile sella ön duvarı arasındaki tuberkulum sella sulkusudur. Sella ön duvarı ve dura açıldıktan sonra hipofiz, sapı ve üst hipofiz arteri tanımlandı. Heriki yanda sinüs cavernousus ve içindeki arteria carotis interna lokalizasyonu belirlendi. Diafragma sella açılarak suprasellar sisterna içindeki yapılar ve lamina terminalis tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective for this study is to explore the topographic anatomy of the sphenoid sinus and the parasellar area with the help of an endoscope. With the analysis of the bony structures, the nasal construction and the neurovascular structures and their anatomical variations, this study aims to improve the endoscopic technique and decrease the incidence of the complications encountered. Materials and Method: The study was performend in Institute of Forensic Medicine, Department of Justice of the Republic of Turkey on April-May 2005. It was conducted upon 40 cadaveric specimen (30 male-10 female), 12-24 hours postmortem. Average age 38.95 (19-75).The inclusion and exlusion criterias used in the final evaluation of each cadaveur to be included in the study including the sociodemographic (age, sex, marital status,education) criterias are collectively produced with the help of forensic medicine specialists. The exclusion criterias were head trauma and history of cranial operation essentially choosing cadaveurs suitable for endoscopic endonasal procedures. Karl Storz rigid endoscope with 0 and 30 degrees ,4 mm., 18 and 30 cm long extensions, instruments for nasal, sfenoid and sellar phase , C arm fluoroscope and recording devices were used. After standart external autopsy examinations and executing the criterias of inclusion, the sella type was revealed with the help of fuoroscopic examination. In half of the cases a single nostril entry was used versus both nostrils in the rest. Results and conclusion: In this study the endoscopic surgery for the sella turcica is defined. The structures that need to be identified in the endoscopic approach to the sella are; the sphenoid ostia, the anterior wall of the sella, the carotid prominences, and an unnamed sulcus between the sphenoid planum and the anterior wall of the sella. After the opening of the anterior wall of the sella and its dura, the pituitary, the stalk and the superior pituitary arteries are defined . The lamina terminalis and the structures within the suprasellar cistern were defined by opening the diaphragma of the sella.