Kronik sinüzit olgularda ve predispoze faktörlerin tespitinde yüksek rezolusyonlu bilgisayarlı tomografinin tanısal üstünlüğü
- Tez No: 49819
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÇELENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Koronal plan bilgisayarlı tomografi kesitleri, paranazal sinüslerin anatomi ve patolojilerini göstermede, düz sinüs grafilerine çok çarpıcı üstünlüğe sahiptir. Bu bölgenin çok ince ve karmaşık olan anatomik yapısı, varyasyonları ve enflamatuar mukozal anormallikleri gittikçe artan oranda araştırılıp ortaya çıkarılmaktadır Burada önemli olan, bu bulguların görülme sıklığı ve klinik bulgularla ilişkilerinin belirlenmesidir. Kronik sinüzitli 100 hastanın, koronal planda elde olunan yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (YRBT) kesitleri detaylı bir şekilde analız edilmiştir. Bu hastalara ait düz sinüs grafileri, YTtBT ile karşlaştırılarak, rutinde en çok müracat edilen Waters grafisinin sinüzit tanısındaki değeri araştırıldı. Paranazal sinüs YRBT kesitlerinin analizinde, özellikle ostiomeatal kompleks ve etmoid hücreler lokalizasyonlarındaki kemik anatomik varyasyonlar ve mukozal anormalliklere özel dikkat gösterildi. Tesbit edilen kemik anatomik varyasyonlar (konka bülloza %37, konka paradoks %17, ager nazi hücreleri %44, haller hücreleri %20, unsinat bulla % 2.5, büyük etmoid bulla % 30 ve nazal septum deviyasyonu % 29.5) ve ostiomeatal kompleks-frontonazal kanal mukozal anormallikleriyle sinüs kavitelerındeki enflamatuar değişiklikler arasındaki ilişki araştırıldı. Kronik sinüzit tanısı alan 100 hastanın 96' sında (% 96) enflamatuar mukozal değişiklik ve 97' sinde (% 97) anatomik varyasyon tespit edilmiştir Paranazal bölgede en yüksek oranda enflamasyon, % 69 ile ostıomeatal komplekste görüldü, sonra sırasıyle maksiller sinüste % 61.5, etmoid sinüste % 57, frontal sinüste % 33 ve sfenoıd sinüste % 24.5 oranlarında enflamatuar mukozal değişiklikler izlendi. Frontonazal kanal ve ostiomeatal komplekste obliterasyon oluşturan mukozal anormallikler ile buraya direne olan sinüsler (frontal, maksiller ve etmoid)' deki enflamasyonel değişiklikler arasında çok yüksek istatistiki anlamlılık veren ilişki saptanmıştır. Anatomik varyasyonlardan büyük etmoid bulla ve unsinat deviasyon ile maksiller smüs, unsinat deviasyon ile etmoid sinüsler arasında yüksek anlamlılık veren ilişki bulunmuştur. Anatomik varyasyon sayı ve dereceleri toplamı ile paranazal smüs enflamasyon skoru arasında yine yüksek anlamlılık veren korelasyon tesbit edilmiştir. Bu tez çalışmasıyla, kronik sinüzit başlığı altında toplanan, ilgili anatomik bölgedeki kilit noktaların obliterasyonu ve anatomik varyasyonlarla bir bütünlük gösteren hastalık grubunda, diyagnostık değerlendirme ve rehberlik verileri içermesi açısından BT nin günümüzde en üstün ve vazgeçilmez radyodiyagnostık yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Coronal plane computerized tomographic (CT) scans are considerably better in the detection of anatomy and pathologies of paranasal sinuses as compared to plain sinus radiographs. Subtle bony anatomic structures, variations and inflammatory mucosal abnormalities of this area are increasingly detected. The prevalence of these findings and their relation to clinical symptoms are important. Coronal plane high resolution computerized tomography (HRCT) scans of one hundred patients who have chronic sinusitis were analysed in detailed order. By the comparison of plain sinus radiographs with HRCT, the role of the Waters radiographs in the diagnosis of the sinusitis was evaluated. In the detailed analysis of high resolution paranasal sinus CT, especially ostiomeatal complex, bony anatomic variations at the localisation of etmoidal cells and mucosal abnormalities were carefully examined. Detected bony anatomic variations (conchae bullosa 37 %, conchae paradoxica 17 %, agger nasi cells 44 %, Haller' s cells 20 %, unsinate bulla 2.5 %, large ethmoidal bulla 30 % ve nasal septal deviation 29.5 %) and the relations between ostiomeatal complex-frontonasal canal mucosal abnormalities and inflammatory changes m the sinus cavities were examined. Inflamatuary mucosal changes were detected in the 96 (96 %) of 100 chronic sinusitis, and anatomic variations in the 97 (97 %). The highest rate of inflammation at the paranasal region is detected m ostiomeatal complex (69 %) and in decreasing order: maxillary sinus 61.5 %, ethmoidal sinus 57 %, frontal sinus 33 % and sfenoidal sinus 24.5 %. A statistically significant relation was found between mucosal abnormalities causing frontonasal and ostiomeatal complex obliterations and inflammatory changes in the sinuses (frontal, maxillary and ethmoidal) draining here. Among the anatomical variations, statistically significant relation was detected between large ethmoidal bulla, uncinate deviation with maxillary sinus and uncinate deviation with ethmoidal sinus. There was an important correlation between the number and degrees of anatomical variations with paranasal sinus inflammation score. In this study, we concluded that the role of HRCT in the demonstrations of obliterations of ostiomeatal complex and other cannals which are the key points m chronic sinusitis and anatomic variations and in the planing of functional endoscopic sinus surgery was unique.