Örgüt ikliminde grup birlikteliğinin sağlanması için iletişimin rolü, önemi (Niğde OYSA Çimento Fabrikası'nda bir uygulama)
  1. Tez No: 61391
  2. Yazar: MUSTAFA DİRİM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
IX ÖZET ÖRGÜT İKLİMİNDE GRUP BİRLİKTELİĞİNİN SAĞLANMASI İÇİN İLETİŞİMİN ROLÜ, ÖNEMİ Bu çalışmanın amacı; sürekli değişen sosyal, siyasal, ekonomik ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak, örgütlerin kendilerine has yapıları, örgütteki oluşan gruplara örgüt ikliminin etkileri ve iletişimin gruplar arasındaki birlikteliği sağlama açısından rolünü ve önemini inceleyerek, bu doğrultuda bir araştırma yapmaktır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm üç kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda örgüt kültürü ve örgüt iklimi teorik olarak ortaya konulmuş ve bu çerçevede örgütün tanımı, örgüt kuramları, örgüt kültürünün örgüte sağlayacağı faydalar ve örgüt iklimi incelenmiştir. İkinci kısımda; iletişimin tanımı, unsurları ve türleri incelenmiştir. Üçüncü kısımda örgütlerde iletişim, iletişim kuramları, iletişim ağları, iletişim araçları ve gruplarda iletişim konularında teorik yaklaşımlar ortaya konulmuştur. İkinci bölümde; örgüt iklimine iletişimin etkileri açısından yapılan araştırmalar incelenmiş. Buna bağlı olarak, insan ilişkilerinin niteliği, iletişimin örgüt başarısındaki rolü, iyi bir iletişim için uyulacak kurallar, iletişimin etkinliği, iletişimi önleyen engeller anlatılmıştır. Üçüncü bölüm de; OYSA Çimento Fabrikasında yapılan uygulama ve anket çalışması sonucu elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda ise; örgütlerde yer alan grupların, örgüt ikliminin olumlu olmasından kaynaklanan personel arasında etkili bir iletişimin kişisel verimi artırmaktadır. Buna bağlı olarakta işletmenin ürün kalitesini ve toplam üretimini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMMUNICATION'S ROLE AND IMPORTANCE FOR BEING PROVIDED THE GROUP'S UNITY IN THE CLIMATE OF ORGANIZATION The aim of this study is to research on these directions which are about the organization's structure, belonging to their own, the effects of the organization's climate on the groups which are built into the organization and the role from the point of view of being provided the unity among groups and by examining the importance which is connected with always changing social, political, economic and technological developments. The thesis was composed of 3 parts. The first part was separated 3 chapters. In the first chapters; the culture of organizations and the organization's climate were produced theoretically and in these bounds the definition of organization, the theories of organization's, the providing advantages of organization's climate were examined. In the second chapter; the definition of communication, the elements and the types were examined. In the third Chapter The theoretical approaches were produced about these topics; the communication in organizations, the theory of communication, the networks of communication,- the instruments of communication and the communication in groups. In the second part; the investigations were examined about the effects of communication to the organization's culture. In this connection the quality of human relation ship, the role of communication on the success of organization, the rules which were obeyed for a good communication, the activity of communication and the barriers which prevent the communication were explained. In the third part; the datum's which were obtained from the application and questioner in OYSA Cement Factory were examined.