Meslek liselerinde görev yapan yöneticilerin yöneticilik becerilerinin örgüt iklimine katkısının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
An investigation of the contribution of managerial skills of managers working in vocational high schools to organizational climate according to teachers' views
  1. Tez No: 787205
  2. Yazar: CEMİL TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KASAPOĞLU TANKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Eğitim örgütlerinde önemli rollere sahip olan yöneticiler, sorumluluklarını yerine getirirken örgüt üzerinde etkiler bırakmakta ve bu etkilerin örgüt iklimine yansımaları olmaktadır. Amaç ve içerik bakımından genel liselerden oldukça farklı bir örgüt yapısına sahip olan ve ülkenin nitelikli eleman ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan meslek liselerinde, yöneticilerin yöneticilik becerileri ve bunların örgüt iklimine katkıları önem taşımaktadır. Bu araştırmada meslek liselerinde görev yapan yöneticilerin yöneticilik becerilerinin örgüt iklimine katkısının öğretmen görüşlerine göre analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında Trabzon ilinde bulunan 30 tane meslek lisesinde görev yapan 1128 öğretmen oluşturmaktadır. İlişkisel tarama yöntemi kullanılan araştırmada, tabakalama örnekleme yöntemi ile seçilen 287 öğretmen araştırmaya katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Yöneticilerin, Yöneticilik Becerilerinin Örgüt İklimine Katkısı”adlı ölçek kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri ile ölçek alt boyutları arasında var olan anlamlılık değerinin tespit edilmesi için ANOVA ve t-testi uygulanmıştır. Ayrıca bulunan farkın hangi grup arasında gerçekleştiğini belirlemek amacıyla Tamhane's testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucuna dayanarak, yöneticilerin yöneticilik becerilerinin örgüt iklimine katkısı konusunda öğretmen görüşleri arasında yöneticisinin kültür ya da meslek branşı olma durumuna, yöneticinin cinsiyetine ve öğretmenin görev süresine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu ortaya konulmuştur. Buna karşın öğretmenin kültür ya da meslek branşı olma durumuna ya da öğretmenin yaş durumuna göre anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Managers, who have important roles in educational organizations, leave an impact on the organization while fulfilling their responsibilities, and these effects have reflections on the organizational climate. In vocational high schools, which have a very different organizational structure from general high schools in terms of purpose and content and meet the country's need for qualified personnel, the managerial skills of the administrators and their contribution to the organizational climate are important. In this study, it is aimed to analyze the contribution of the managerial skills of the managers working in vocational high schools to the organizational climate according to the opinions of the teachers. The population of the research consists of 1128 teachers working in 30 vocational high schools in Trabzon in the 2020-2021 academic year. In the study, in which relational screening method was used, 287 teachers selected by stratification sampling method participated in the research. The scale named“Contribution of Managers' Management Skills to the Organizational Climate”was used to collect the research data. ANOVA and t-test were applied to determine the significance value between the demographic information of the participants and the sub-dimensions of the scale. In addition, Tamhane's tests were used to determine between which group the difference was found. Based on the results of the research, it has been revealed that there is a statistically significant difference between the opinions of the teachers about the contribution of the managerial skills of the managers to the organizational climate, according to the manager's culture or profession branch, the manager's gender and the teacher's tenure. On the other hand, it has been determined that there is no significant difference according to the teacher's culture or profession, or the age of the teacher.