Ordu bölgesi'nde yapay habitat alanlarının belirlenmesi ve ön deneme çalışmaları
Determination of artificial habitat in the Ordu region and preliminary study
  1. Tez No: 614080
  2. Yazar: SELMAN ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yapay resifler, balık ve deniz canlılarına barınma, beslenme, korunma ve üreme alanı sağlanması amacıyla deniz tabanına insan eliyle yerleştirilmiş yapılardır. Bu araştırma projesi ile bölgedeki uygun yapay habitat alanları belirlenmiş ve yapay habitatların Karadeniz'de uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu süreçte Ünye ve Perşembe ilçelerinde çeşitli bölgeler belirlenip dalışlar gerçekleştirilmiştir. Zemin yapısının ve ortamın yapay habitat alanı için uygun olup olmadığı incelenmiştir. Uygun bulunan istasyonların öncelikle zemin yapısı, dere ve ırmak ağızlarına olan mesafeleri, resifin yerleşeceği derinlik, bölgedeki tür çeşitliliği, istasyona yakın olan doğal yaşam alanlarının mesafesi dikkate alınmıştır. Yapay resif imalatında kullanılacak malzeme ve materyal seçimi katkı ile mukavemeti arttırılmış beton yönünde olmuştur. Yapılacak olan beton blokların ölçüleri tespit edilip şartlara uygun sac kalıp tercih edilmiş ve imalat sürecine geçilmiştir. Araştırma kapsamında bölgede uygulaması yapılan Ünye ilçesinde 100 adet beton blok ve 3 adet yolcu otobüsünün izleme çalışmaları ve Perşembe ilçesinin Mersin Köyü mevkiine 60 adet beton yerleştirilmiş ve izleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Perşembe Bölgesi'ne 17-18 m derinliklere yerleştirilen 1m3 blokların 6 yılın sonunda hiç bozulmadan ve batmadan işlevlerini yerine getirdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Karadeniz Bölgesi'nde beton blokların 17 metreden daha derinlikte uygulanabilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial reefs are structures placed on the seabed by human hands in order to provide shelter, nutrition, protection and area of reproduction for fish and sea creatures. With this research project, suitable artificial habitat areas were determined and the applicability of artificial habitats in the Black Sea region was investigated. In this process, various regions in Ünye and Perşembe were determined and diving was carried out. It was investigated whether the seabed and the environment were suitable for the artificial habitat area. The ground structure of the suitable stations, the distances to the rivers and streams, the depth where the reef will settle, the diversity of species in the region, and the distance of the natural habitats close to the station were taken into consideration. The choice of materials and materials to be used in the production of the artificial reef was in the direction of concrete strengthened with additives. After determining the dimensions of the concrete blocks and chosing suitable sheet of metal moulds the manufacturing process was started. Within the scope of the research, 100 concrete blocks and 3 passenger buses in Ünye district and another 60 concrete blocks in the Mersin Köyü of Perşembe location were placed and monitored. It was found that 1m3 blocks placed in the depths of 17-18 m in Persembe Region performed their functions without any deterioration and sinking after 6 years. As a result, it has been determined that concrete blocks can be applied at a depth of more than 17 meters in the Black Sea Region.