Trabzon Alt Bölgesi (TR90)'nde hazır beton işletmeciliği ve özgü muhasebe işlemleri
Ready mixed concrete management and specific accounting transactions in Trabzon Sub-Region (TR90)
  1. Tez No: 740574
  2. Yazar: HANDE SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu Çalışma'nın amacı, hazır beton işletmeciliği hakkında tanıtıcı bilgiler verip, hazır beton sektörü verilerine dayanarak Trabzon Alt Bölgesi (TR90)'nde faaliyette bulunan hazır beton işletmeciliğinin bölge ekonomisine katkısını belirleyebilmek ve bu işletmelere özgü muhasebe işlemleri hakkında bilgi verebilmektir. Bu amaç doğrultusunda Çalışma üç bölüm olarak ele alınmıştır. Birinci Bölüm'de Hazır Betonun Tanımı ve Açıklaması, Hazır Betonun Genel Özellikleri ile Hazır Betonun Fayda ve Sakıncaları açıklanmıştır. İkinci Bölüm'de Trabzon Alt Bölgesi (TR90)'nde Hazır Beton İşletmeciliği kapsamında bölgeyi oluşturan; Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinde hazır beton imalatı yapan işletmelerle ilgili bilgilere yer verilerek, Trabzon Alt Bölgesi (TR 90)'nde hazır beton imalatı yapan işletmelerin Türk ekonomisine katkısı açıklanmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise hazır beton imalatı yapan işletmelerin vergi kanunları karşısındaki durumu, hazır beton imalatı yapan işletmelerin muhasebe özellikleri ile hazır beton imalatı yapan işletmelerde muhasebe işlemleri çeşitli örnek olaylar ile açıklanmıştır. Çalışma'nın sonuç ve öneriler kısmında konuyla ilgili genel değerlendirmeler yapılarak, muhasebe işleyişi ile ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give introductory information about ready-mixed concrete business, to determine the contribution of ready-mixed concrete business operating in the Trabzon Sub-Region to the economy of the region based on the ready-mixed concrete sector data, and to give information about the accounting procedures specific to these enterprises. In line with this purpose, the thesis study is handled in three parts. In the first part, the definition and explanation of ready-mixed concrete, the general properties of ready-mixed concrete and the benefits and drawbacks of ready-mixed concrete are explained. In the second part, within the scope of ready-mixed concrete management in Trabzon Sub-Region, which constitutes the region; Information about the companies producing ready-mixed concrete in the provinces of Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin and Gümüşhane is given, and the contribution of the companies that manufacture ready-mixed concrete in the Trabzon Sub-Region to the Turkish economy is explained. In the third part, the situation of the companies producing ready-mixed concrete in the face of tax laws, the accounting features and records of the companies producing ready-mixed concrete, and the accounting transactions in the companies producing ready-mixed concrete are explained with various case studies. In the conclusion and suggestions part of the Study, general evaluations on the subject were made and some suggestions were made about the accounting process.