Betonarme UYPLB'lu etriyesiz kirişlerin davranışındakesme açıklığının etkisinin deneysel olarak irdelenmesi
Experimental investigation of shear span in UHPFRC beams without stirrups
- Tez No: 614089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yüz yılda insan yapımı en popüler inşaat malzemesi olan betonun geliştirilmesi çalışmalarına yoğunlaşılmıştır. Son yirmi yılda ise mükemmel durabilite özellikleri gösteren, ultra yüksek dayanımlı, kendiliğinden yerleşen, sıkı iç yapıya sahip ve kullanılan lifler sayesinde gevrek olmayan bir davranış sergileyen Ultra Yüksek Performanslı Lifli Beton (UYPLB) geliştirilmiştir. UYPLB'un üstün mekanik özellikleri dolayısıyla yapıların taşıyıcı sisteminin oluşturan elemanlarında kullanılabilme potansiyeli vardır. Ayrıca dayanım, rijitlik ve süneklik bakımından önemli avantajlar sağladığından geleneksel betonlara göre daha ekonomik, estetik ve uzun ömürlü yapıların yapılmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada, farklı kesme açıklığının UYPLB ile üretilen I en kesitli enine donatısız kirişlerin davranışının deneysel incelenmesi amaçlanmıştır. Gövde kalınlığı 5 cm olan I en kesitli 2500 mm boyunda enine donatısız 8 kirişe, eğilme deneyleri yapılmıştır. Test kirişlerinde iki farklı a/d değeri dört donatı oranı, mikro ve makro olmak üzere iki tip lif kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar daha önce testleri yapılan 16 kiriş sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Kirişlerin davranışları; yük taşıma kapasitesi, yer değiştirme sünekliği, çatlak genişliği ve dağılımı, eğrilik sünekliği ve eğilme rijitliği parametreleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last century, researches has focused on the development of the most popular man-made construction material concrete. In the last two decades, Ultra High Performance Fiber Concrete (UHPFRC) has been developed which exhibits excellent durability characteristics, ultra-high strength, self-compacting, rigid matrix and non brittle behavior. Due to the superior mechanical properties of the UHPFRC, ıt can be used in structural elements. Because it provides important advantages in terms of stiffness and ductility to more economical than conventional concrete, will allow for the aesthetic and long-lasting structures. The aim of this study is to investigate the behavior of UHPFRC I beams without stirrups at different effective shear span. Bending tests were performed on 8 beam with a width of 5 cm web flange I cross-section 2500 mm long. In the beams, two different a / d values, four different reinforcement ratios and two different fiber types were used. The results were compared with the present results of the 16 beams that were tested previously. Behavior of the beams were evaluated in terms of; load bearing capacity, displacement and curvature ductility, bending stiffness, crack width and distribution parameters.