Bazı yaratıcı yazma teknikleri kullanılarak lise öğrencilerinin fiziğe yönelik görüşlerinin belirlenmesi
Determining the views of high school students towards physics using some creative writing techniques
- Tez No: 614090
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÜÇÜKÖZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yaratıcı yazma etkinlikleri kullanarak öğrencilerin fizik ile ilgili bilgi ve kavrayışlarını ortaya çıkarmayı amaçlayan bu araştırma betimsel bir araştırmadır. Çalışma grubunu lisede öğrenim gören 36 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama tekniği olarak dokuman inceleme kullanılmıştır. Veri toplama aracı araştırmacı tarafından oluşturulmuş bir anket olup, beş açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Anket soruları için uzman görüşleri alınmış ve pilot çalışması yapılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerine göre öğrencilerin büyük bir çoğunluğu fikirlerini yazmada herhangi bir sorun yaşamamaktadır. Fiziği sevip sevmeme durumlarına göre öğrencilerin verilen bir örnek olay üzerinden yazarak tartışmaları ve fizik ile ilgili kelime türetme ve metin yazmanın fiziğe yönelik öğrencilerin görüşlerini belirlemede etkili olmuştur
Özet (Çeviri)
This is a descriptive research that aims to reveal students' knowledge and understanding of physics by using creative writing activities. The study group consists of 36 high school students. In this study, document analysis was used as data collection technique. The data collection tool is a questionnaire created by the researcher and consists of five open-ended questions. Expert opinions were taken for the survey questions and a pilot study was conducted. Content analysis method was used for data analysis. According to the research data, the majority of students have no problems writing their ideas. According to the likes and dislikes of physics, students 'discussions on writing a case study and word derivation and text writing about physics were effective in determining students' views towards physics.