Güncel iş kazaları ham verilerinin, veri madenciliği süreci ile analizi
Analysis of current occupational accidents raw data by data mining process
  1. Tez No: 614088
  2. Yazar: HASAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İş kazaları neticesinde oluşan gerek maddi gerekse manevi kayıplar, sanayide meydana gelen üretim artışına bağlı olarak gün geçtikçe artmaktadır. Bu durumu örneklendirmek gerekirse Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan İstatistik Yıllıklarına göre 2016 yılında 286.068 iş kazası olmuş, bu iş kazaları sonucunda 1.405 çalışan hayatını kaybetmiştir. Bir sonraki yıl olan 2017 yılında ise toplam 359.653 kişi iş kazasına uğramış ve bu kazalarda 1.633 çalışan hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği kavramının hayatımızdaki önemi her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bu durumda yapılması gereken, geçmiş tecrübelerden yararlanarak gelecekte meydana gelebilecek durumları öngörmeye çalışmak ve alınması gereken teknik tedbirleri doğru bir şekilde seçebilmektir. Fakat geçmiş tecrübelerden yararlanması aşamasında çok büyük boyutlardaki veriler arasından doğru ve işe yarar bilgileri tercih etmek her zaman mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla, kullanılan veriler arasından önemli bilgilerin çıkarılması için analiz edilmesi kritik önem arz etmektedir. 2016 ve 2017 yılları arasında gerçekleşen iş kazalarına ilişkin veriler kullanılarak, iş kazalarının sebeplerinin tespitine yönelik güncel bir bakış sunan bu çalışmada, iş kazaları ciddi ve hafif kazalar olarak sınıflandırılarak sebepleri üzerinde çeşitli değişkenler sorgulanmış ve veri madenciliği yöntemleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the work accidents, both the material and spiritual losses are increasing day by day with the impact of the increasing in the industrial production. To illustrate this situation, according to the Statistical Annuals published by the Social Security Institution, 286.068 work accidents occurred in 2016 and 1.405 employees lost their lives in these work accidents. In the next year, 359.653 work accidents occurred in 2017 and 1.633 employees lost their lives in these work accidents. Therefore, the importance of the concept of occupational health and safety in our lives increases day by day. In this case, what should be done is to try to predict the future situations by taking advantage of past experiences and to choose the true technical measures to be taken. However, it is not always possible to choose the true and useful information from very large data in the stage of benefiting from past experiences. Therefore, it is critical to analyze the data to extract important information from the big data. This paper presents a current overview of the causes of occupational accidents using data on occupational accidents which occurred in between 2016 and 2017. The occupational accidents which was classified as serious or light accidents were questioned and analyzed by the data mining methods.