Trabzon ili Yomra ilçesi Özdil mahallesi Aydın (Monçoloğlu) konutu koruma ve restorasyon önerisi
The conservation and restoration proposal of Aydin (Monçoloğlu) house in Özdil district of Yomra Trabzon
  1. Tez No: 614115
  2. Yazar: EZGİ ÖZPAMİR ESKİÜNÜRLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın konusu, Trabzon ili Yomra İlçesi Özdil Mahallesinde bulunan Aydın konutudur. Çalışmanın amacı, sayıları günümüzde gittikçe azalan Doğu Karadeniz bölgesi geleneksel kırsal konutların nitelikli bir örneği olan konağın gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için sürdürülebilir koruma önerilerinin getirilmesidir. Çalışma kapsamında bölgedeki geleneksel konutlar incelenmiş, Aydın Konutunun yakın çevre analizi yapılmış, konağın bugünkü durumu belgelenmiş, karşılaştırmalı çalışmalar ve kaynak taramaları ile konağın özgün yapısı belirlenmiştir. Elde edilen veriler ile yapının restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Aydın House which is located in Özdil District of Yomra Trabzon. The aim of study is to make a proposal of sustainable conservation for one of the eligible examples of traditional rural architectural heritage of Eastern Blacksea Region. Throughout the study, the traditional houses in the region have been researched, neighbourhood analyses have been made, in-situ survey, comparative study and literature review has been done. Along with this data the original situation of Aydın House has been determined and restoration project has been prepared.