Uzaktan kontrollü akıllı su sayacı ağı tasarımı ve yapımı
Remote controlled smart water counter design and construction
- Tez No: 614122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'nin su kaynakları açısından zengin olduğu konusundaki yaygın inancın tersine, yapılan araştırmalar su sıkıntısı yaşayan bir ülke olduğunu göstermektedir. Su kaynaklarının yeterince korunamaması, bilinçsiz kullanım, iklim değişikliği ve bunun olumsuz etkileri, nüfus artışına bağlı olarak artan su ihtiyacı bu konudaki çözüm arayışlarının artmasına neden olmuştur. Suyun verimli ve etkin olarak kullanılabilmesi ve kaçakların engellenmesi açısından, su şebekesine bağlı abonelerin sayaçlarının doğru ve etkin bir şekilde okunması gerekmektedir. Bu konuda, geleneksel olarak insan unsurunun kullanılması durumunda ortaya çıkan sorunlar, gelişen teknoloji ile sayaç verileri uzaktan okunarak giderilebilir. Mevcut RF modem kullanılan uzaktan sayaç okuma sistemlerinde ise sayaç ile RF modem arasındaki mesafenin fazla olması ve duvar, demir kapı, demir kapak vb. engel ve bariyerler veri iletişiminin kopmasına neden olmaktadır. Bu da sayaç verilerinin sağlıklı olarak okunmasını ve gerektiğinde sayaçlara gönderilen ve alınan komutların iletimlerinde sıkıntılara neden olmaktadır. Bu çalışmada Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramının hayatımıza girmesi ile birlikte sunulan yeni teknolojilerinden biri olan LoRa sistemi kullanılarak sayaç okuma ve kontrol işlemlerinin daha hassas yapılabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Contrary to the common belief, which is Turkey's water resources is rich, the researches made show that the country is facing water stress. Inadequate conservation of water resources, unconscious use, climate change and its negative effects, increasing water demand due to population increase have led to an increase in the search for solutions on this issue. In order to use water efficiently and effectively and to prevent leakage, the meters of the subscribers connected to the water network must be read accurately and effectively. In this regard, the problems that arise in the traditional use of the human element can be remedied by developing remote technology by reading meter data remotely. In the remote meter reading systems used in the current RF modem, the distance between the meter and the RF modem is too high and the wall, iron door, iron cover and so on. Obstacles and barriers cause data communication to break. This causes the meter data to be read properly and, if necessary, problems in transmitting the commands sent and received to the meters. In this study, it is aimed to make meter reading and control operations more accurate by using LoRa system which is one of the new technologies presented with the introduction of the Internet of Things (IoT) concept into our lives.