SVPWM based foc of brushless DC motors
Fırçasız doğru akım motorlarının UVDGM tabanlı alan yönlendirmeli kontrolü
- Tez No: 614135
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yüksek tork yoğunluğuna sahip olması ve yüksek performansla çalışması nedeniyle güdüm kitlerinin kanat tahrik sistemlerinde çoğunlukla Fırçasız Doğru Akım (FDA) Motoru kullanılır. Roket motorları olmadığı için, güdüm kitlerinin hareket kabiliyeti kısıtlıdır. Bu nedenle FDA Motorun performansı güdüm kitleri için hayati öneme sahiptir. Bu çalışma kapsamında, üzerinde artırımlı enkoder bulunan FDA Motorun performansını artırmak için Uzay Vektör Darbe Genişlik Modülasyon (UVDGM) tabanlı Alan Yönlendirmeli Kontrol (AYK) tekniği kullanılmıştır. Düzgün tepkisi ve uygulama kolaylığı açısından pozisyon ve hız kontrolcülerinde PI kontrolcüsü tercih edilmiştir. UVDGM tabanlı AYK tekniğinin uygulaması için ST Microelectronics Firmasının NUCLEO-F746ZG parça numaralı geliştirme kartı kullanılmıştır. NUCLEO-F746ZG kontrol kartı olarak kullanılırken, sürücü elektroniği ve akım sensörlerinden oluşan sürücü kartı tasarlanıp üretilmiştir. 4 katmanlı olarak tasarlanan sürücü kartı konektörü sayesinde doğrudan NUCLEO-F746ZG'ye bağlanmaktadır. Yüksüz ve yük altında yapılan testlerde NUCLEO-F746ZG ile UART üzerinden haberleşmeyi sağlayan Kullanıcı Test Arayüzü ayrıca geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, UVDGM tabanlı AYK tekniğinin FDA Motoruna uygulanabilirliği önerilmiş ve test edilmiştir. MATLAB/SIMULINK benzetim ortamında ve deneysel olarak hem yüksüz çalışmada hem de çeşitli yüklemeler altında gerçekleştirilen testlerin sonuçları yöntemin başarıyla uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their high torque density and high performance, Brushless Direct Current (BLDC) Motors are widely preferred in Control Actuation Systems of guidance kits. Since they do not have rocket motor, guidance kits have limited mobility. Thus, performance of the BLDC Motor is crucial for guidance kits. In order to improve the performance of BLDC Motor which has an incremental encoder, Space Vector Pulse Width Modulation (SVPWM) based Field Oriented Control (FOC) technique is applied in this thesis. PI controller is preferred for the position and speed control because of its superior response and simple implementation. ST Microelectronics's NUCLEO-F746ZG development board is used for implementation of the SVPWM based FOC technique. While NUCLEO-F746ZG is used as control board, the driver board which consists of driver electronics and current sensors have been designed and produced. The designed driver board, which has 4 layers, is connected directly to the NUCLEO-F746ZG. User Test Interface, which provides the communication with NUCLEO-F746ZG on UART protocol during no-load and under load tests, has been also developed. The applicability of the SVPWM based FOC technique for BLDC Motors has been proposed and tested in this thesis. The results of the MATLAB/SIMULINK simulations and laboratory tests for no-load and under various load configurations have proven that the proposed method can be succesfuly applied.