Akustik serbest bırakma sistemi tasarımı
Design of acoustic release system
  1. Tez No: 614136
  2. Yazar: ERKAN HELVACILAR
  3. Danışmanlar: PROF. VEYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, sualtında ya da su yüzeyinde tonoz yardımıyla sabitlenen ekipman ve cihazların, geri kazanımı için kullanılan sualtı akustik serbest bırakma sisteminin yerli olarak geliştirilmesine yönelik sistem gereksinimleri oluşturulmuş ve tasarım kararları verilmiştir. Çalışmada, sualtı akustiği teknolojileri kullanılarak akustik serbest bırakma sistemi olarak adlandırılan alıcı birim ve bu sistemi harekete geçirecek olan kontrol istasyonu olarak adlandırılan verici birim tasarlanmıştır. Birimler için mekanik yapılar oluşturulmuş, arayüzler tanımlanmıştır. Gereksinimlere yönelik alınan tasarım kararları analizler ile desteklenmiştir. Üretim için alternatif malzemeler tanımlanmıştır. Çalışma sonunda, zamana ve mekana bağlı olan akustik ortam parametrelerinin akustik iletişimde etkili olduğu, sistem alıcı biriminin basınca karşı dayanıklı ve belirlenen yükü taşıyacak mekanik yapıda olması gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, system requirements were developed and design decisions were made for the domestic development of the underwater acoustic release system used for the recovery of the equipment and devices fixed with the help of vaults underwater or on the surface of the water. In this study, a receiver unit called an acoustic release system and a transmitter unit that will activate this system are designed by using underwater acoustics technologies. Mechanical structures were created for the units and interfaces were defined. The design decisions made for the requirements were supported by analysis. Alternative materials for production have been identified. At the end of the study, it was evaluated that the acoustic environment parameters, which are dependent on time and place, are effective in acoustic communication, and that the system receiving unit should be resistant to pressure and mechanical structure to carry the determined load.