Anesteziyoloji ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde enfeksiyon kontrol uygulamalarına müdahaleli gözlemin ventilatör ilişkili pnömoni ve nozokomiyal bakteriyemi insidansı üzerine etkisi
The effect of interventional observation on infection control practices in the anesthesia and reanimation intensive care unit on vip and incidence of nosocomial bacteremia
  1. Tez No: 614252
  2. Yazar: MUSTAFA SİNAN KURŞUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ULU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hastane enfeksiyonları (HE), halen dünyada ve ülkemizde en önemli sağlık problemlerinden birisidir. Hastane enfeksiyonları hastanede kalış süresinin uzamasına morbidite artışına, yaşam kalitesinde azalmaya, mortalitede artışa, işgücü ve üretkenlik kaybına ve maliyette artışa neden olur. Bu çalışmanın amacı Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde (ARYBÜ) enfeksiyon kontrol önlemlerine müdahaleli gözlemin, ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) ve nozokomiyal bakteriyemi insidansı üzerine etkisinin belirlenmesidir. Bu çalışmaya, ARYBÜ Kasım 2016-Nisan 2017 tarihleri arasında yatan tüm hastalar dahil edilmişti. Her hasta çalışmaya bir kez alındı. Veriler SPSS 22.0 istatistik paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hospital infections (HI) are still one of the most important health problems in the world and our country. Hospital infections lead to prolongation of hospital stay, the increase of morbidity, the decreasing in life quality, the increase of mortality, loss of labor and productivity and increase of cost. The aim of this study is to determine the effect on the incidence of interventional observation, ventilator-associated pneumonia (VAP) and nosocomial bacteraemia towards infection control precautions in the Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit (ARICU). This study included all hospital patients between November 2016-April 2017 in ARICU. Each patient was studied once, and the data were evaluated in SPSS 22.0 statistical package program.