Potasyum humat ve vinil akrilat monomer ilaveli katkılar ile üretilen harçların mekanik özelliklerinin incelenmesi ve istatistiksel analizi
Investigation of mechanical properties of mortars produced with admixtures added potassium humate and vinyl acyrlate monomer and stati̇sti̇cal analysi̇s
- Tez No: 614253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dayanıklı ve ekonomik beton üretimi sırasında, beton tasarım hacmine göre betonda kullanılan agrega oranı % 70-80 olduğundan önemli bir rol oynar. Beton üretiminde kullanılan agrega bileşiminde, kırma kumu, maliyet avantajı nedeniyle en yüksek orana sahiptir. Aynı zamanda kırma kumun kirliliği betonun kalitesini etkileyen ana parametrelerden biridir. Türkiye'de agrega yıkaması yaygın olarak kullanılmadığından bu nedenle kırma kumun kirliliği beton üretimi için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Ülkemizin birçok bölgesinde temiz agrega tedarikinin zor olması nedeniyle, bazı farklılıkları bir araya getiren yüksek metilen değerli agregalarla beton üretimi yapılmaktadır. Bu çalışmada Yüksek ince madde içeriğine sahip agregaların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için, kil azaltıcı özelliklere sahip kimyasal katkılar hazırlanmıştır. Bu amaçla, hümik asidin potasyum tuzu olan potasyum humat, kimyasal katkıların hazırlanmasında kullanılmıştır. Yapı Malzemeleri Laboratuvarı'nda yirmi dört farklı potasyum humat ve vinil akrilat monomer bazlı kimyasal katkılar hazırlanmıştır. Potasyum humat ve vinil akrilat monomer bazlı kimyasal katkıların üretilmesinden sonra, harçlar üretildi ve 40 x 40 x 160 mm kalıba yerleştirildi. Deneysel çalışmada dolomit kırma kum kullanılmıştır. Dolomit kırılmış kumun metilen mavisi değeri 5 idi. kimyasal karışımların yüzdesi, çimento ağırlığının% 1'i kadardı. Tüm numuneler 24 saat sonra çözülmüş ve 20 ± 1 ° C'de su içinde depolanmıştır. Sertleştirilmiş birim ağırlık, eğilme dayanımı ve basınç dayanımı testi sonuçları 7, 14, ve 28 günlük numunelere uygulandı. Bunun bir sonucu olarak, potasyum humat ve vinil akrilat bazlı kimyasal katkıların, betonun amaçlanan çökme ve basınç dayanımını sağlayarak agregalardaki çok ince malzemelerin olumsuz etkilerini ortadan kaldırdığı bulunmuştur. Bununla ilgili olarak, potasyum humat ve vinil akrilat monomer bazlı kil azaltıcı kimyasal katkıların tasarım maliyetini ve üretim maliyetini optimize etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
During the production of durable and economical concrete, it plays an important role as the aggregate ratio used in concrete is 70-80% according to the concrete design volume. In the aggregate composition used in concrete production, crushing sand has the highest rate due to its cost advantage. At the same time, pollution of crushed sand is one of the main parameters affecting the quality of concrete. Washing the aggregate being used widely in Turkey so crushed sand contamination poses a significant problem for concrete production. Due to the difficulty of supplying clean aggregates in many regions of our country, concrete production is carried out with high methylene aggregates which combine some differences. In this study, chemical additives with clay reducing properties were prepared in order to eliminate the negative effects of the aggregates with high fine content. For this purpose, potassium humate, the potassium salt of humic acid, was used in the preparation of chemical additives. Twenty-four different potassium humate and vinyl acrylate monomer based chemical additives were prepared in the Construction Materials Laboratory. After producing chemical additives based on potassium humate and vinyl acrylate monomer, the slurries were produced and placed in a 40 x 40 x 160 mm mold. Dolomite crushed sand was used in the experimental study. The methylene blue value of the dolomite crushed sand was 5. the percentage of chemical mixtures was 1% by weight of cement. All samples were dissolved after 24 hours and stored in water at 20 ± 1 ° C. Hardened unit weight, flexural strength and compressive strength test results were applied to samples of 7, 14, and 28 days. As a result, it has been found that chemical additives based on potassium humate and vinyl acrylate eliminate the negative effects of very fine materials in aggregates by providing the intended collapse and compressive strength of concrete. In this respect, further research is needed to optimize the design cost and production cost of clay-reducing chemical additives based on potassium humate and vinyl acrylate monomer.