Uyumlu kesirli integral operatörleri yardımıyla integral eşitsizlikler
Integral inequalities via conformable fractional integral operators
- Tez No: 614251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, konveks, konkav ve s-konveks fonksiyonlar için uyumlu kesirli integral içeren yeni genelleştirmeler elde edilmiştir. İlk bölüm giriş için ayrılmış olup, bu bölümde eşitsizlikler, konveks fonksiyonlar, kesirli türev ve integraller, uyumlu kesirli türev ve integraller ile ilgili günümüze kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde konveks fonksiyonlar ile ilgili temel tanım ve kavramlara, farklı türden konveks fonksiyon sınıflarına, bazı önemli eşitsizliklere ve literatürde iyi bilinen kesirli türev ve integral tanımlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde uyumlu kesirli türev ve integraller ile ilgili temel tanım, teorem ve bilgiler verilmiştir. Daha sonra bu bölümde literatürde mevcut bazı eşitsizliklere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise konveks ve konkav fonksiyonlar için uyumlu kesirli integral içeren yeni eşitsizlikler elde edilmiştir. Ayrıca s-konveks fonksiyonlar için uyumlu kesirli integral içeren eşitsizlikler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new generalizations have been obtained including conformable fractional integral for convex, concave and s-convex functions. The first chapter is devoted to introduction, and in this chapter information on inequalities, convex functions, fractional derivatives and integrals, conformable fractional derivatives and integrals has been given. In the second chapter, basic definitions and concepts related to convex functions, different types of convex function classes, some important inequalities and fractional derivative and integral definitions well known in the literature are included. In the third chapter, basic definitions, theorems and information about conformable fractional derivatives and integrals are given. Later, some inequalities in the literature are included in this section. In the fourth chapter, new inequalities including conformable fractional integral are obtained for convex and concave functions. Also inequalities including conformable fractional integral were obtained for s-convex functions.