Bankacılık sektöründe dinamik performans değerlendirilmesi
Dynamic performance assessment in the benking sector
- Tez No: 614278
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada bankacılıkta verimlilik anlatılmıştır. Bankacılık sektörü, finans sektörünün en önemli parçalarından biridir. Bankacılık sektöründe verimlilik ile etkinlik doğru orantılıdır. Çalışmada personel sayısı, şube sayısı ve faiz giderleri girdi değişkeni olarak; faiz gelirleri, toplam kredi ve diğer faaliyet gelirleri çıktı değişkeni olarak kullanılmıştır. Analiz DEAP 2.1.(Data Envelopment Analysis Program) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bankaların 2008-2015 yıllarına ait verileri, TBB kaynaklarından alınmıştır. Analiz yöntemi olarak VZA ve Malmquist TFV Endeksi kullanılmıştır. Çalışmada sonuçlara göre; bankaların teknolojik ve toplam faktör verimlilik değerinde artış görülmüştür ama teknik etkinliğinde artış görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, productivity in banking is explained. The banking sector is one of the the most important parts of the financial sector. In the banking sector, productivity and efficiency are directly proportional. In this study, interest expenses, personal number, number of branches were used as input variable, interest income, total credit, other operating income were used as output variable. Analysis was conducted using the package program DEAP 2.1. Data was set used for the period of 2008-2015 of banks, was acquired from TBB. As a method of analysis, the DEA and the Malmquist Total Factor Productivity Index were used. According to the results of the study ; there was on increase in the value of technological, total factor productivity of banks; but no increase in technical efficiency.