Yüzey sularında su kalitesi parametrelerinin modellenmesi
Modeling of water quality parameters in surface water
  1. Tez No: 614291
  2. Yazar: FERDİ OZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME JÜLİDE HIZAL YÜCESOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN HİLMİ KOÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Yalova İli sınırları dahilindeki on bir dereden ikisi olan ve şehrin içinden geçmesi sebebiyle önem taşıyan Samanlı ve Safran Derelerinin su kalitesi incelenmiştir. Samanlı ve Safran Dereleri üzerinde belirlenen toplam 5 istasyondan 1 su yılı (53 hafta) boyunca alınan örneklerde EPA metotlarına uygun olacak şekilde pH, iletkenlik, çözünmüş oksijen, alkalinite, anorganik besin maddeleri (nitrat, nitrit, fosfat) analizleri gerçekleştirilmiştir. Tüm denemelerden elde edilen veriler sayesinde Matlab ile Microsoft Excel programları kullanılarak ve Çoklu Lineer Regresyon Modeli kullanılarak lineer ve nonlineer denklemler modellenmiştir. Bu istasyonların korelasyonu ile deneysel ve modelden hesaplanan teorik veriler arasındaki standart sapmalar hesaplanmıştır. Böylelikle bu modeller kullanılarak hesaplanan değerlerin uyumluluğu incelenmiştir. Bu sayede sonraki 8 ayı tahmin edebilen lineer model denklemler üretilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir. Modeller sayesinde havzalar dışındaki istasyonlarda deneysel verilere paralel sonuçlar edildiği, ve hata oranlarının çok düşük olduğu gözlenmiştir. Fakat derelerin denize döküldüğü istasyonlar incelendiğinde denizdeki saliniteden kaynaklı yüksek hatalar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the water quality of Samanlı and Safran Rivers, which are two of the eleven streams within the borders of Yalova Province and which are important because of the passing through the city, were investigated. pH, conductivity, dissolved oxygen, alkalinity, inorganic nutrients (nitrate, nitrite, phosphate) analyzes were carried out in accordance with EPA methods in samples taken from a total of 5 stations on Samanlı and Safran Rivers for 1 year (53 weeks). With the help of data obtained from all experiments, linear and nonlinear equations were modeled using Matlab and Microsoft Excel programs and Multiple Linear Regression Model. Correlation of these stations, standard deviations between experimental and model calculated theoretical data were calculated. Thus, the compatibility of the calculated values was examined using these models. In this way, linear model equations that can predict the next 8 months are produced and made ready for use. With the help of the models, it was observed that the results obtained in the stations outside the basins were parallel to the experimental data and the error rates were very low. However, when the stations where the streams pour into the sea were examined, high errors due to salinity at sea were obtained.