İstanbul ili Çatalca ilçesi Avşar sokak – Bahar sokak kesişiminde bulunan 59 ada 23 parseldeki konağın restorasyon önerisi
Restoration proposal in the 59 island 23 parcel in Avsar street - Bahar street interrupt in Catalca district of Istanbul
  1. Tez No: 614297
  2. Yazar: ASIM TAHİR BAŞODA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
İstanbul İli,Çatalca ilçesi özellikle Geç Osmanlı döneminden günümüze kadar gelebilen sivil mimari örnekler bazında önem arz etmektedir. Günümüze kadar, rant, bilinçsizlik, yanlış uygulamalar ve hatalı kararlar sebebi ile dokuyu oluşturan bu konakların pek çoğunu kaybeden ilçede, halen çok az sayıda yapı mevcudiyetini korumaktadır. Bu bağlamda Çatalca İlçesi 59 ada 23 parselde bulunan konak, doku içindeki sayılı kalan özgün örneklerden biri olması sebebi ile kıymet arz etmektedir. Çalışma kapsamında ilgili konağın günümüzdeki durumu incelenerek, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile konağın özgün durumu araştırılmıştır. Yapılan analizler değerlendirilip, kriterler belirlenerek bu kriterlerin uygulamaya geçiş aşamasında, özgün işlevi ile birlikte değerlendirildiği bir restorasyon projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Çatalca district of Istanbul Province is important especially in terms of civil architecture examples which can come from Late Ottoman period until today. Until now, the city, which has lost many of these houses due to rent, unconsciousness, misapplication and wrong decisions, may still have very few building structures. In this context, the mansion located in the plot of 59 island 23 parcel in the Çatalca District is worthy of being one of the few remaining examples in the texture. Within the concept of this study, the mansion was investigated, the comparative study and historical researches were investigated. A restoration project that obtained results have been evaluated, has been evaluated with a new function during passing to application of the criteria as designating has been proposed.