Romatoid artrit, Ankilozan spondilit ve Psöriatik artritte inflamasyon göstergesi olarak serum amiloid A
Serum amyloid A as indicating inflammation in Romatoid arthritis, Ankylosis spondylitis and Psoriatic arthritis
  1. Tez No: 614317
  2. Yazar: ZELİHA BİLGE DAĞLI GÖÇENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ENDER TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Serum amiloid A'nın (SAA); romatoid artrit (RA), Ankilozan spondilit (AS) ve psöriatik artritte (PsA) inflamasyon belirteci olarak kullanılabilirliğini; hastalık aktivite ve tedavi yanıtını değerlendirmede kullanılabileceğini göstermeyi amaçladık. Çalışmamız 2014-2019 tarihleri arasındaki tüm erişkin RA, AS ve PsA'lı hastalardan SAA düzeyi ölçülmüş olan hastalar diğer prediktif faktörleri de içerecek şekilde retrospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların verilerine hastane otomasyon ve hasta dosyalarından temin edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), c-reaktif protein (CRP), SAA düzeyi (0. ay, 3. ay ve 6. ay ), RA şiddeti (DAS 28), AS şiddeti ve tedavi grupları değerlendirildi. Çalışmamızdaki hastaların 387'si (%59,9) RA, 238'i (%36,8) AS ve 21'i (%3,3) PsA idi. RA'lı hastaların yaş ortancası, AS grubundan anlamlı olarak yüksek saptandı (p0,05). RA grubunda kadın hasta sıklığı, AS ve PsA'lı gruplardaki kadın sıklığından anlamlıolarak yüksek saptandı (p0,05). RA'lı hastalarda CRP ortancası, AS'li gruptan anlamlı olarak yüksek saptandı (p0,05). RA'lı grubun SAA 0., 3. ve 6. aylardaki düzeyleri; AS ve PsA grubundan anlamlı olarak yüksek saptandı (p0,05). Tüm grubun SAA düzeylerinin zaman içinde anlamlı şekilde azaldığı saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
We aimed to show that serum amyolid A (SAA) can be used as an indicator of inflammation in rheumatoid Arthritis (RA) , ankylosing spondylitis (AS) and psoriatic Arthritis (PsA), and can be used to evaluate disease activity and treatment response. Our study was performed retrospectively on all patients with RA, AS, and PsA who had measured SAA levels between 2014-2019 followed by the Rheumatology Clinic of our hospital, including other predictive factors. Patient data were obtained from hospital automation and patient files. Age, gender, erythrocyte sedimentation rate (ESR), c-reactive protein (CRP), SAA level (0 months, 3 months and 6 months), RA severity (DAS 28), AS severity and treatment groups were evaluated. In our study, 59.9% patients were RA,36.8% were AS and 3.3% were PsA. The median age of patients with RA was significantly higher than the AS group (p 0.05). The incidence of female patients in RA group was significantly higher than that of women in AS and PsA groups (p 0.05). The median CRP was significantly higher in patients with RA than in the AS group (p 0.05). SAA levels of RA group at 0, 3 and 6 months; It was significantly higher than AS and PsA groups (p 0.05). SSA levels of the whole group decreased significantly over time (p 0.05).