Tüketici egzersiz yaptırılan sıçanların kalp dokularında, oksidatif ve inflamatuvar süreç ile paraoksonaz 1 enzim aktivitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between oxidative and inflammatory process and paraoxonase 1 enzyme activity in heart tissue of exhausting exercised rats
  1. Tez No: 614316
  2. Yazar: BADEGÜL SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LAMİA PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, akut olarak çok zorlu fiziksel aktiviteye maruz kalan insanların koşullarına eşdeğer olabilecek bir deneysel yöntem geliştirilerek; bu fiziksel stresin sol kalp kasında oluşturabileceği hasar belirteçlerinden bazıları incelenmiştir. Sol ventrikülde ortaya çıkan inflamatuvar belirteçler, histolojik ve biyokimyasal yöntemlerle saptandıktan sonra, bunların kardiyoprotektif etkisi olduğu varsayılan Paraoksonaz 1 (PON1) enzimi ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada, 18 adet Wistar albino türü erkek sıçan, tüketici egzersiz yapmayan 'kontrol' (K, n=6), tükenmeden hemen sonra feda edilen tüketici egzersiz- hemen (TE-H, n=6) ve 1 gün sonra feda edilen tüketici egzersiz-1 gün sonra (TE-1, n=6) grubu olarak ayrılmıştır. Tüketici egzersiz, literatüre uygun bir yöntemle, tredmil üzerinde giderek artan şiddette, son hız 40 m/dk olmak şartı ile ve eğimsiz zeminde uygulanmıştır. Tüketici egzersizin sol ventrikülde oluşturduğu hasar derecesi, histopatolojik ve biyokimyasal yöntemlerle, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji, Histoloji ve Biyokimya Laboratuvarlarında çalışılmıştır. Sol ventrikül örneklerinde; pro-inflamatuvar sitokinler (TNF-α, IL-6), plazma kardiyak troponin I (cTnI) düzeyi, sol ventrikül ve plazmada; kortizol düzeyleri, total oksidan kapasite, total antioksidan kapasite ve PON1 enzim aktivitesi ölçülmüştür. Tüketici egzersize bağlı olarak, sol kalpte, özellikle egzersizden hemen sonra grubunda, histolojik ve biyokimyasal inflamasyon belirteçleri ortaya çıkmış, akut dönemde artan PON1 aktivitesi, tükenmeden 1 gün sonra azalarak, bazal seviyesinin de altına inmiştir. Kanda artan kortizol, PON1 ve antioksidanlar, 'hemen grubunda' ortaya çıkan inflamatuvar süreci baskılayamamış, ancak, tükenmeden 1 gün sonra inflamatuvar belirteçler hafifleyerek, yerini yer yer nekrotik alanlara bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental method that can be equivalent to the conditions of people who are exposed to acute physical activity is developed. Some of the damage markers of this physical stress in left heart muscle were investigated. Inflammatory markers in the left ventricle were detected by histological and biochemical methods and their relationship with Paraoxonase 1 (PON1) enzyme, which is supposed to have cardioprotective effect, was evaluated. Eighteen male Wistar albino rats were randomly assigned to groups: non-exercising control (C, n=6), exhausting exercise immediate (EE-i, n=6) sacrificed immediately after exercise, and 1 day after exhausting exercise (EE-1, n=6) sacrificed 1-day after exercise. Exhausting exercise was carried out in accordance with the literature with increasing intensity on the tredmil, with a final speed of 40 m/min, without any slope. The degree of damage caused by consumer exercise in the left ventricle was studied in the Physiology, Histology and Biochemistry Laboratories of Gazi University Faculty of Medicine with histopathological and biochemical methods. In left ventricular samples; pro-inflammatory cytokines (TNF-α, IL-6), plasma cardiac troponin I (cTnI) level, left ventricle and plasma; cortisol levels, total oxidant capacity, total antioxidant capacity and PON1 enzyme activity were measured. Due to exhausting exercise, histological and biochemical markers of inflammation appeared in the left heart, especially in the immediately after exercise group, and increased PON1 activity in the acute period decreased 1 day after exhaustion and fell below the basal level. Increased cortisol, PON1 and antioxidants in the blood could not suppress the inflammatory process that appeared in the 'immediate group', but one day after exhaustion the inflammatory markers were alleviated and replaced by necrotic areas.