İnmeli hastalarda sanal gerçeklik temelli hareket tedavisinin üst ekstremite fonksiyonları, günlük yaşam aktiviteleri ve kognitif fonksiyonlar üerine olan etkileri
Effects of virtual reality based movement therapy on upper extremity functions, daily living activities and cognitive functions in stroke patients
- Tez No: 614323
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: İnme sonrası gelişen paralizi, tonus değişiklikleri, denge ve motor kontrol kayıpları fiziksel yetersizliğin başlıca nedenleridir. Geleneksel inme rehabilitasyonunda sınırlı tekrar, amaca yönelik aktivitenin ve motivasyonun eksikliği gibi iyileşme sürecini doğrudan etkileyen belirli sınırlamalar mevcuttur. Randomize kontrollü bu çalışmada, inmeli hastalara uygulanan SG temelli hareket tedavisinin üst ekstremite fonksiyonları, GYA ve kognitif fonksiyonlar üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda ayaktan tedavi programına alınan inmeli hastalardan çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyanlar, randomize olarak konvansiyonel terapiler ve SG uygulanan (çalışma grubu: 15) ve sadece konvansiyonel terapiler uygulanan (kontrol grubu: 10) hastalar şeklinde 2 gruba ayrıldı. Hastaların üst ekstremite fonksiyonları JTEFT ve TKBT ile; GYA'ları BGYAİ ve SF-36; kognitif fonksiyonları MMT ile değerlendirildi. İlk değerlendirmeden sonra, çalışma grubundaki hastalara ek olarak SG temelli hareket tedavisi uygulandı. 6 haftalık tedavi programı sonrası hastaların ikinci değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: Tedavi öncesinde gruplar arasında demografik ve klinik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Post-stroke paralysis, tonus changes, loss of balance and motor control are the main causes of physical insufficiency. There are certain limitations in convantional stroke rehabilitation that directly affect the healing process, such as limited repetition, lack of goal-oriented activity and motivation. In this randomized controlled study, we aimed to investigate the effects of SG-based movement therapy on upper extremity, cognitive functions and upper extremity functions in stroke patients. Method: Patients with stroke who were included in the outpatient treatment program at the Department of Physical Medicine and Rehabilitation of Kocaeli University School of Medicine, who met the inclusion criteria, randomly divided into two groups as conventional therapies and SG (study group: 15) and only conventional therapies (control group: 10). Upper extremity functions of the patients were evaluated by JTHFT and BBT; ADL are evaluated by BI and SF-36; cognitive functions were evaluated with MMT. After the initial evaluation, SG-based movement therapy was additionally administered to patients program in the study group. After the 6-week treatment program, the second evaluation was performed. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic and clinical parameters before treatment (p> 0.05).