Çocuk onkoloji hastalarında müzik dinletisinin yorgunluk düzeyine etkisi
The effect of music concert on fatigue level in children with oncology
  1. Tez No: 614322
  2. Yazar: DENİZ FEDAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çocukluk döneminde görülen kanser, tedavi süreci zor olan ve hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Kanser tedavisinin büyük bir bölümünü oluşturan kemoterapi, bazı semptomlara yol açmaktadır. Kemoterapi tedavisinde hastalarda en sık görülen semptomlardan birisi yorgunluktur. Semptomların başarılı şekilde kontrol edilebilmesi ve uygun baş etme yöntemlerinin kullanılması çocuğun yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Bu araştırma çocuk onkoloji hastalarında müzik dinletisinin yorgunluk düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla deney-kontrol grubu tasarımlı deneysel olarak yapılmıştır. Çalışma, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Günübirlik Kemoterapi Ünitesi ve Çocuk Onkoloji-Hematoloji Kliniği'nde kemoterapi tedavisi alan 60 çocuk ile 01 Nisan 2019-01 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Evrenden örneklem seçiminde; araştırmanın dahil edilme ve dışlanma kriterleri dikkate alınmıştır. Deney ve kontrol grubunda Çocuk Tanıtıcı Bilgi Formu, Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği, Çocuk Yorgunluk Ölçeği(24 Saatlik) ve Çocuk Yorgunluk Ölçeği (Haftalık) kullanılarak veri toplandı. Deney grubuna kemoterapi sırasında ve takip eden bir hafta boyunca müzik dinletildi ve Çocuk İzlem Formu dolduruldu. Kontrol grubuna müzik uygulaması yapılmadı. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testi ve grafiksel değerlendirmeler ile sınanmıştır. Normal dağılım gösteren nicel verilerin iki grup karşılaştırmalarında Student t Test, normal dağılım göstermeyen verilerin iki grup karşılaştırmalarında ise Mann Whitney U testi kullanıldı. Nitel verilerin karşılaştırılmasında ise Pearson Ki-Kare testi, Fisher-Freeman-Halton Exact testi ve Fisher's Exact test kullanıldı. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Childhood cancer is a life-threatening disease that is difficult to treat. Chemotherapy, which forms a large part of cancer treatment, causes some symptoms. Fatigue is one of the most common symptoms of chemotherapy in patients. Successful control of symptoms and the use of appropriate coping methods have a positive effect on the quality of life of the child. The aim of this study was to evaluate the effect of music performance on fatigue level in pediatric oncology patients. The study was carried out between April 1, 2019 and November 1, 2019 with 60 children who received chemotherapy in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Daily Chemotherapy Unit and Pediatric Oncology-Hematology Clinic. In the sample selection from the universe; The inclusion and exclusion criteria of the study were considered. Data were collected by using the Child Identification Information Form, Memorial Symptom Assessment Scale, Child Fatigue Scale (24 Hours) and Child Fatigue Scale (Weekly) in the experimental and control groups. The experimental group was listened to music during chemotherapy and for a week following and the Child Follow-up Form was completed. No music was applied to the control group. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) was used for statistical analysis. The suitability of the quantitative data for normal distribution was tested by Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk test and graphical evaluations. Student's t-test was used for comparison of two groups of quantitative data with normal distribution, and Mann Whitney U test was used for comparison of two groups of data with normal distribution. Pearson Chi-Square test, Fisher-Freeman-Halton Exact test and Fisher's Exact test were used to compare qualitative data. Spearman's Correlation Analysis was used to evaluate the relationships between variables.