Assessment of Gökova karst aquifer system by hydrogeochemical and isotopic analysis
Gökova karst akiferinin hidrojeokimyasal ve izotopik analizler ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 614331
  2. Yazar: GÜNSELİ ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Karst akiferleri dünya üzerinde yaygın olarak bulunan karmaşık yapılı tatlı su rezervleridir. Değişen iklim koşullarından etkilenen Muğla'da su kaynakları açısından miktara bağlı sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu nedenle bölgedeki yer altı suyu karst akiferi konusunda çalışmalar yapmak önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Muğla ili, Menteşe ve Ula ilçelerinde yer alan karst akiferi ve Azmak karst kaynaklarının üzerinde çalışılmıştır. Karst akiferinin kaynaklarla olan hidrojeolojik bağlantısının ve kaynakların kendi içinde beslenme alanına göre farklılaşmasının aydınlatılması ile kavramsal modelin oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında Akyaka'da bulunan Azmak kaynaklarının ve yakın çevresinin su örnekleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Azmak'ta belirlenen bazı kaynaklarda ve beslenme havzasında bulunan diğer kuyu ve yüzey sularında yerinde fiziko-kimyasal ölçümler, majör iyon, iz element, duraylı ve duraysız izotop analizleri yapılmıştır. Ek olarak jeolojik saha çalışmaları yapılmış ve iki jeolojik kesit ile bölge hidrojeolojisi birimlerin geçirimliliği üzerinden yorumlanmıştır. Toplanan veriler ayrıca istatistiksel analizler ile de değerlendirilmiştir. Yapılan tüm analiz sonuçları, jeolojik kesitler ve su bütçesi hesaplamalarına göre Muğla alt havzasının Yerkesik alt havzasını beslediği ve Yerkesik alt havzasının da Azmak kaynaklarını beslediği, Ula alt havzasının Gökova alt havzasını beslediği ve Gökova alt havzasının da Azmak kaynaklarını beslediği ortaya konmuştur. Azmak kaynaklarının beslenme dinamikleri açısından 3 gruba ayrıldığı tespit edilmiştir. Diğer kaynaklara göre daha tatlı su özelliği gösteren grubun Muğla-Yerkesik alt havzalarından beslendiği, diğer kaynaklara göre orta derecede tuzluluk gösteren grubun Ula ve Gökova alt havzalarından beslendiği ve yine diğer kaynaklara göre en tuzlu olan grubun deniz suyu girişiminden fazlaca etkilendiği ortaya konulmuştur. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar ışığında, literatürde muğlak kalan Muğla havzası ile kaynaklar arasındaki ilişkiye dair yeni bulgular ortaya konulmuş ve kaynakların farklı beslenme alanlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bulguların bölgedeki yeraltı suyunun sürdürülebilir bir şekilde yönetimi için fayda sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Karst aquifers are complex and widespread freshwater resources in the world. Effects of climate changes are experienced in Muğla, similar to other parts of the world. The city suffers from water stress-related problems. Therefore, it is important to carry out studies on the karst aquifer in the region. In this study, the karst aquifer and the Azmak karst springs in Menteşe and Ula districts of Muğla city were investigated. The study is aimed at forming a conceptual model which will clarify hydrogeological connection of karst aquifer with springs and determine recharge areas of the springs. In this study, water samples from the Azmak springs (Akyaka) and its close environs were utilized. In-situ physico-chemical measurements, major ion, trace element, stable and unstable isotope analyses were carried out on some wells, surface waters and selected springs in the recharge basin. In addition, geological field studies were conducted, and the region's hydrogeology was interpreted based on the geological sections and perviousness map. The collected data were also evaluated by various statistical analyses. According to the results of all analyses, geological sections and water budget calculations, the recharges in the sub-basins are as follows; i. Muğla sub-basin recharges the Yerkesik sub-basin, ii. The Yerkesik sub-basin recharges the Azmak springs; iii. The Ula sub-basin recharges the Gökova sub-basin and iv. The Gökova sub-basin recharges the Azmak springs. It has also been found that the Azmak springs comprise 3 groups in terms of different recharge conditions. It has also been determined that the group showing more freshwater characteristics is recharged from the Muğla-Yerkesik sub-basins, the group showing moderate salinity is recharged from the Ula and Gökova sub-basins and the most saline group is predominantly controlled by the seawater intrusion. In light of the results obtained in this study, new findings regarding the relationship between the Muğla basin and the springs, which is ambiguous in the literature, have been put forward and it has also been determined that the springs have different recharge basins. These findings are predicted to be beneficial for the sustainable management of groundwater in the region.