Gökova Körfezi ÖÇK bölgesinde dağılım gösteren Opisthobranchia türleri
Distribution of Opisthobranchia species in Gökova SPA region
  1. Tez No: 201608
  2. Yazar: UMUT TURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışması, ?Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinin Denizsel ve Kıyısal Biyolojik Çeşitliliğinin Tespiti Projesi? kapsamında yapılmıştır. Başta SCUBA ile dalış olmak üzere, serbest dalış ve kıyı çalışmalarından yararlanılarak 0 ile 55m arasındaki derinliklerden örnekleme yapılmıştır. Bu çalışma Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinde Opisthobranchia türlerinin dağılımını tespit etmek amacıyla yapılmış ilk araştırmadır. Bu çalışma sonunda, Tylodina perversa, Discodoris atromaculata, Platydoris argo, Chromodoris krohni, Chromodoris luteorosea, Chromodoris purpurea, Hypselodoris picta, Phyllidia flava, Tethys fimbria, Janolus cristatus, Flabellina affinis, Flabellina pedata, Cratena peregrina olmak üzere 13 deniztavşanı türü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on ?Coastal and Marine Biological Diversity Assessment Of Specially Protected Gokova Area Project?. Samples were collected between the depht of 0-55 m by SCUBA diving, snorkelling and coastal explorations. This is the first study on Diversity and Distrubution of Opisthobranchia species in Gökova Specially Protected Area. According to the results 13 opisthobranch species; Tylodina perversa, Discodoris atromaculata, Platydoris argo, Chromodoris krohni, Chromodoris luteorosea, Chromodoris purpurea, Hypselodoris picta, Phyllidia flava, Tethys fimbria, Janolus cristatus, Flabellina affinis, Flabellina pedata, Cratena peregrina has been detected in Gökova SPA Region.