Malatya kayısısından (Prunus armeniaca L.) pektinesteraz enziminin saflaştırılması ve karakterizasyonu
Prufication anad biochemical characterictics from Malatya apricot (Prunus armeniaca L.)
- Tez No: 614393
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE PEKYARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyokimya, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Pektinesteraz (PE) enzimi Malatya Kayısı(Prunus armeniaca L.)'sından ekstrakte edilmiş ve amonyum sülfat çöktürme, diyaliz, iyon değişim kromotografisi yöntemleri ile saflaştırılmıştır. Amonyum sülfat çöktürme ve diyaliz işlemleri sonrasında elde edilen örnek, PE enziminin karakterizasyonu için kullanılmıştır. pH, sıcaklık, termal dayanıklılık ve depolama kararlılığı gibi çeşitli faktörlerin PE enzimi üzerine etkileri çalışılmıştır. 0,1 M NaCI de hazırlanmış %1'lik pektin çözeltisi için optimum pH ve sıcaklık değerleri sırasıyla 9,0 ve 60°C olarak belirlenmiştir. Km ve Vmax değerleri sırasıyla 0.77 mg mL-1 ve Vmax 1,75 ?mol dak-1mg-1 olarak bulunmuştur. Enzimin aktivasyon enerjisi 2.96 kcal mol-1olarak bulunmuştur. En etkili inhibitörler sırasıyla Na2CO3 (% 100 inhibisyon), iyot, lauril sülfat, AgNO3, EDTA olarak belirlenmiştir. Askorbik asit, CaCl2 ve KCl'ün kayısı PE enzimi üzerine aktivatör etkisi gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pectinesterase (PE) in Malatya apricot pulp (Prunus armeniaca L.) were extracted and purified through (NH4)2SO4 precipitation, dialysis and ion exchange chromatography. The samples obtained from dialysis procedure named partially purified enzyme were used for characterization of the apricot pectinesterase. The effect of various factors such as pH, temperature, heat and storage stability on the partially purified apricot PE enzyme were investigated. Optimum pH and temperature values were 9.0 and 60°C respectively for PE with 1% pectin in 0.1N NaCl (w/v). Km and Vmax values 0.77 mM and 1.75 µmol min-1 mg-1 for apricot PE. Thermal inactivation data indicated that apparent activation energies with pectin substrate were 2.96 kcal mol-1for the enzyme. The order of inhibitory effectiveness was Na2CO3 (100 % inhibition), iodine, lauril sulphate, AgNO3, EDTA. Ascorbic acid, CaCl2 and KCl showed activatory effect on the apricot PE enzyme.