Planlamada BİT destekli yenilikçi çözümlerin kırsal alana entegrasyonu: Vodafone akıllı köy örneği
Integration of ICT supported innovative solutions to rural area in planning: The case of Vodafone smart village
  1. Tez No: 614392
  2. Yazar: RUKİYE GİZEM ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU HALİDE ÖZÜDURU, PROF. DR. HATİCE SELMA ÇELİKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
19.yüzyılın başlarında ortaya çıkan kırsal kalkınma kavramı ve bu süreçte oluşturulan uluslararası ve ulusal kırsal kalkınma politikaları, günümüzde değişen ve gelişen teknolojik ve sosyo-ekonomik faktörlerin etkisi ile farklılaşmaya başlamıştır. Bu farklılık kırsal kalkınma politikalarının, günümüz şartlarıyla revize edilmesini ve bilgi iletişim teknolojilerinin (BİT) kırsal alanlara entegrasyonunun sağlanmasını gerektirmektedir. Küreselleşen dünyaya ayak uydurabilmek için bilgi toplumuna dönüşüm sürecine kırsal halk da dahil edilmeli ve kırsal kalkınmanın sağlanabilmesi için BİT'lerin kullanılması gerekmektedir. Bu çalışma kırsal alanların bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde gittikçe önemi artan stratejik mekânsal planlama ile entegrasyon sağlanarak, BİT destekli yenilikçi çözümlerin kırsal alanlarda uygulanabilmesi hedefiyle bir çerçeve sunmakta; bu çerçevenin uygulanmasında ortaya çıkabilecek avantaj ve dezavantajları Vodafone Akıllı Köy (VAK) örneği üzerinden açıklamaya çalışmaktadır. Çalışmada doküman analizi, VAK yönetimi ile derinlemesine görüşme ve VAK'ın konumlandığı Kasaplar Mahallesi yaşayanları ile anket yapılarak ihtiyaç duyulan veriler toplanmıştır. Ülkemizde küresel dünyada rekabet edebilmek için kırsal kalkınma plan, proje ve uygulamalarında stratejik mekânsal planlama kavramları ile de uyumlu olacak şekilde yeni yaklaşımlar, politikalar ve stratejiler oluşturulmalıdır. Bu bağlamda bu çalışmanın oluşturulacak politika ve stratejilerde BİT destekli yenilikçi çözümleri de içermesi gerektiğinin önemini vurguladığı; kırsal alan planlaması ile ilişkili yazına bunları açıkladığı için faydalı olacağı düşünülmektedir. Son olarak, bu çalışma kırsal alanlarla ilişkili stratejik mekânsal plan, politika ve programlara müdahil aktörlere farklı bir bakış açısı da kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of rural development that emerged at the beginning of the 19th century and the international and national rural development policies formed in this process have started to differentiate with the effect of changing and advancing technological and socio-economic factors. This difference necessitates the revision of rural development policies in today's conditions and the integration of information communication technologies (ICT) in rural areas. In order to keep up with the globalizing world, rural communities should be involved in the transformation process into an information society and ICTs should be used to ensure rural development. The aim of this study is to provide a framework for the integration of innovative ICT supported solutions to rural areas in the process of transformation of rural areas into information society, along with their integration to strategic spatial planning; and specify the advantages and disadvantages of the application of this framework using Vodafone Smart Village Project as the case study. Data were collected through document analysis, in-depth interviews with the Smart Village administrators and a questionnaire with the rural population living in Kasaplar Neighborhood, where the Village is located. In order to compete globally through rural development plans, projects and applications, in our country, there should be new approaches, policies and strategies complying with the concepts of strategic spatial planning. In this context, this study is thought to be beneficial for rural planning literature while emphasizing the importance of the inclusion of ICT-supported innovative solutions to the newly formed policies and strategies, using Vodafone Smart Village as the case study. Finally, this study will provide a different perspective for decision makers that are involved in strategic spatial plans, policies and programs related to rural areas.