Beyaz Hindi'de Plexus sacralis'in oluşumu ve plexus sacralis'ten çıkan sinirlerin makroanatomik ve subgross incelenmesi
Macroanatomic and subgross investigation on the formation of sacral plexus and its nerves in White turkey
- Tez No: 614394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma Beyaz Hindi'de plexus sacralis'in oluşumu ve plexus sacralis'ten çıkan sinirlerin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Araştırmada beş adet Beyaz Hindi Van Et Ticari Yatırımlar Gıda Sanayi Turizm İç ve Dış Ticaret A.Ş den temin edildi. Sedasyonu sağlanan hayvanların boyun derisi diseke edildi ve arteria carotis communis'i kesilerek kanı boşaltıldı. Kanı boşalan hayvanların tespit olması için aynı arterden formaldehit, alkol, fenol ve gliserin karışımı enjekte edildi. Gerekli karışım verildikten sonra kloaka'dan başlayıp sternumun ucuna kadar median hat boyunca uzunlamasına bir kesit yapıldı ve sternumun çevresinden geçecek şekilde genişletildi. Hayvanların tespit olması için Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Anatomi ABD. laboratuarlarında bulunan kadavra havuzlarında %10' luk formaldehit çözeltisi içerisinde bekletildi. Plexus sacralis ve plexus sacralis'ten çıkan sinirler diseke edildikten sonra fotoğraflandı. Beyaz hindi'de plexus sacralis'in fossa renalis bölgesinde altı sacral sinirin ventral dalları tarafından oluştuğu, bu sinirlerin pelvis boşluğunun içinde üç truncus oluşturduğu, bu truncusların birleşmesiyle n. ischiadicus'u meydana getirdikleri, n. ischiadicus'un foramen ischiadicumdan geçerek bacağın distaline doğru n. coxalis caudalis, n. cutaneus femoralis caudalis, iki ayrı kökten çıkan rr. musculares ve n. tibialis ile n. peroneus'un ortak kökünü verdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine the formation of sacral plexus and nerves which arose from it. Five white turkeys were used in the study. white turkeys were obtained from Van-Et Commercial Investments, Food Industry, Tourism, and External Commercial LTD. Following the sedation, neck skins of the animals were disected and carotid artery was cut to drain the blood. For fixation, a mixture of formaldehyde, alcohol, fenol and glycerin was injected from the carotid artery. Then an incision was performed from cloaca to sternum along the median line and the incision was enlarged around the sternum. Animals were kept in 10% formaldehyd in the cadaver pools of the department of Anatomy of the Veterinary Faculty of the University of Yüzüncü Yıl. Sacral plexus and nerves that arose from it were dissected and photographed. It was found that sacral plexus is located into the renal fossa and formed by six ventral of branches of sacral nerves. The branches constitued three trunks which formed ischiadic nerve which run from the ischiadic foramen and gave branches of coxal caudal nerve, cutaneus femoral caudal nerve, muscular rami that had two different origines and the origin of the tibial and peroneal nerves.