Biyodizelin gemi dizel motorlarında alternatif yakıt olarak kullanımının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of biodiesel as an alternative fuel for marine diesel engines
- Tez No: 614465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM KÖKKÜLÜNK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Enerji, Gemi Mühendisliği, Marine, Energy, Marine Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
2020 yılı sülfür regülasyonuyla birlikte sülfürsüz alternatif yakıtların önemi artmaktadır. Çevreci, maliyet avantajlı, emniyetli ve uygulanabilir çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla bu çalışmada, atık kızartma yağından elde edilen biyodizel-dizel karışımlarının dizel motorlarda kullanımının motor performansı ve emisyona etkileri, dört stroklu, tek silindirli, doğal emişli, su soğutmalı ANTOR 3LD510 dizel motorunda deneysel olarak araştırılmıştır. Biyodizel oranı hacimsel olarak %0, %20, %50 ve %100 seçilmiş ve tam yükte, farklı devirlerde deneyler gerçekleştirilmiştir. Biyodizel kullanımıyla birlikte tork ve güçte ciddi bir değişim gözlenmezken, biyodizelin düşük alt ısıl değerinden dolayı özgül yakıt sarfiyatı %10.8' e kadar artmıştır. %20 orandaki biyodizel yakıtı bütün emisyonlarda düşüş gerçekleştirip, özgül yakıt sarfiyatında minimum artışa (ortalama %1.66) sahip olduğundan dolayı optimum yakıt karışımı seçilmiştir. B20 ile HC, CO, CO2, NOx, duman koyuluğu, O2 emisyonlarında sırasıyla %40.97, %20.89, %4.94, %4.97, %37.4, %32.92' lere ulaşan azalmalar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the sulphur regulation in 2020, the importance of sulphur free alternative fuels is increasing. Ecofriendly, cost-effective, safe and feasible solutions are needed. For this purpose in this study, the effects of biodiesel-diesel mixtures usage obtained from waste frying oil in diesel engines on engine performance and emission were investigated experimentally in four stroke, single cylinder, naturally aspirated, water cooled ANTOR 3LD510 diesel engine. Biodiesel ratios were chosen 0%, 20%, 50% and 100% percentage by volume and experiments were carried out at full load and different engine speeds. With the use of biodiesel, there was no significant change in torque and power, however specific fuel consumption increased by up to 10.8% due to the lower calorific value of biodiesel. 20% biodiesel ratio was chosen as optimum blend ratio because it achieves reduction at all emissions and have minimum rise at brake specific fuel consumption (averagely 1.66%). With B20, reductions of HC, CO, CO2, NOx, smoke opacity and O2 emissions were obtained up to 40.97%, 20.89%, 4.94%, 4.97%, 37.4%, 32.92%, respectively.