Modelling and analysis of laser transfer machine by using petri nets
Lazer transfer makinesinin petri ağları kullanılarak modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 614466
  2. Yazar: SELÇUK ERGİNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE APAYDIN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, kesikli olay sistemlerinin modellenmesi ve analizinde kullanılan Petri Ağları modelleme yaklaşımı ele alınmıştır. Bu kapsamda, cam ev eşyası sektöründe lazer markalama için kullanılan pozisyon kontrollü bir transfer makinesinin“Emergency Stop, Manual, Reference ve Automatic”prosedürleri Petri Ağları ile modellenmiştir. Petri Ağı modellerinin sınırlılık, güvenlilik, tıkanıklık ve geri dönülebilirlik analizleri tamamlanmıştır. Bu analizler için Platform Independent Petri Net Editor (PIPE) kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre üretim sahasındaki makinede gerçekleştirilen prosedürün çalışmasının doğruluğu; varsa riskleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Petri Nets modelling approach is handled which is used for modelling and analysis of discrete event systems. In this scope,“Emergency Stop, Manual, Reference and Automatic”procedures of a position controlled transfer machine which is used in glassware production sector for laser marking.“Boundedness, Safeness, Deadlock and Revesibility”analysis are completed. Platform Independent Petri Net Editor (PIPE) is used for these analysis. According to analysis results, accuracy and if exists risks of the operation of the procedure on the machine on site are identified.