Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde ocak 2016 - ekim 2018 arasında renal transplantasyon öncesi koroner anjiografi yapılan hastaların kardiyovasküler risk profilinin belirlenmesi ve koroner arter hastalığının ciddiyeti ile olan ilişkisi
Determination of cardiovascular risk profile of patients undergoing coronary angiography before renal transplantation between january 2016 - october 2018 in akdeniz university hospital and its relationship with the severity of coronary artery disease
- Tez No: 614512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK EMRE ALTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Ocak 2016 - Ekim 2018 yılları arasında renal transplantasyon öncesi koroner anjiografi yapılan hastaların kardiyovasküler risk profilinin belirlenmesi ve koroner arter hastalığının ciddiyeti ile olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Ocak 2016- Ekim 2018 tarihleri arasında, renal transplantasyon öncesi koroner anjiografi yapılan 111 hastanın verisi dahil edilmiştir. Hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalığın yaygınlığını değerlendirmek için Gensini skorlama sistemi kullanıldı. Bulgular: Toplam olarak 111 hasta çalışmaya alındı. Bunlardan 84'ü (%75.7) erkek, 27'si (%24.3) kadındı. Araştırma grubundaki katılımcıların yaş ortalaması 49,48±9,41 olarak belirlenmiştir. Hastaların 53'ünde (%47.7) koroner arter hastalığı vardı. Gensini skoru ortalaması 42.98±24.41 olarak hesaplanmıştır. Gensini skoru ile Parathormon (r=0,343; p=0,012), hipertansiyon süresi (r=0,371; p=0,011), kronik böbrek hastalığı süresi (r=0,283; p=0,040) ve HDL (r=0,273; p=0,048) değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı zayıf ve pozitif yönde bir korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the cardiovascular risk profile of patients undergoing coronary angiography prior to renal transplantation between January 2016 and October 2018 in Akdeniz University Hospital and to determine its relationship with the severity of coronary artery disease. Method: Data of 111 patients who underwent coronary angiography prior to renal transplantation between January 2016 and October 2018 at Akdeniz University Hospital were included in this study. The data of the patients were analyzed retrospectively. Gensini scoring system was used to evaluate the extent of the disease. Results: We identified a total of 111 patients (84 (75.7%) males, 27(24.3%) females). The mean age of the participants in the research group was 49.48±9.41. Fifty-three patients had coronary artery disease. The mean Gensini score was calculated as 42.98±24.41. There was a statistically significant weak and positive correlation between Gensini score and Parathormone (r=0,343; p=0,012), duration of hypertension (r=0,371; p=0,011), duration of chronic kidney disease (r=0,283; p=0,040) and HDL variables (r=0,273; p=0,048).