Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Hastanesi sağlık çalışanlarında boğmaca seroprevalansı
Pertussis seroprevalence in Dokuz Eylül University Hospital pediatric hospital health care workers
- Tez No: 614561
- Danışmanlar: PROF. VİLDAN AVKAN OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Boğmaca oldukça bulaşıcı bir hastalık olup, infantlarda fatal seyretmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından, her ülkenin kendisi için en uygun aşı stratejisini ancak etkin bir boğmaca surveyansı ile geliştirilebileceğini vurgulanmaktadır. Ülkemizde, en önemli hedef popülasyonlarından biri olan çocuk hastanesi sağlık çalışanlarında boğmaca seroprevalansı çalışması bulunmamaktadır. Bu sebeple, çalışmamızda bir üniversite çocuk hastanesi sağlık çalışanlarında boğmaca seroprevalansı değerlendirilerek; ülkemizde aşı stratejilerinin geliştirilmesi için veri sağlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2018-Mart 2019 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Çocuk Hastalıkları Hastanesi sağlık çalışanları dahil edildi. Bu kesitsel çalışmada yüz yüze görüşme yöntemi ile veri kayıt formu dolduruldu. Sağlık çalışanlarından alınan serum örneklerinde Anti-Pertussis Toksin İmmunoglobulin G (Anti-PT IgG) düzeyleri Enzyme-Linked-Immunosrobent Assay (ELISA) yöntemi ile araştırıldı. Elde edilen sonuçlar Social Package fort the Social Sciences (SPSS) 15 ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 169 sağlık çalışanının 102 (%60,4)'sinin seropozitif ve 67 (%39,6)'sinin seronegatif olup boğmacaya duyarlı olduğu saptandı. Sağlık çalışanlarının üç (%1,8)'ünün Anti-PT IgG düzeyinin akut enfeksiyon ile uyumlu (≥ 100 IU/ml ) idi. Çalışma grubunun %74'ünün boğmaca aşısı pekiştirme dozunu gerekli ve güvenilir bulduğunu belirtmesine rağmen; sadece üç (%1,8)'ünün boğmaca aşısı pekiştirme dozu yaptırdığı görüldü. Tartışma: Çalışmamızda; Çocuk Hastanesi sağlık çalışanlarının önemli bir kısmının boğmacaya karşı duyarlı olması, sağlık çalışanlarında boğmaca aşısı pekiştirme dozunun gerekliliğine dikkat çekmektedir. Grubun çoğunun pekiştirme aşısını gerekli ve güvenilir bulmasına karşın aşıyı yaptırmamaları, farkındalığın davranış değişikliği oluşturmadığını göstermektedir. Bu durum infant dahil tüm yaş gruplarında boğmaca olgularının görülebileceğini ve etkin bir erişkin bağışıklama ve surveyans yapılmadıkça boğmaca eradikasyonun sağlanamayacağını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Whooping cough is a highly contagious disease and has a fatal course in infants. The World Health Organization, emphasizes that the most appropriate vaccine strategy for each country can be developed only with effective pertussis surveillance. There is no pertussis seroprevalence study in pediatric hospital healthcare workers, one of the most important target populations in our country. For this reason, in our study, we evaluated the pertussis seroprevalence in health workers of a university children's hospital; The aim of this study is to provide data for the development of vaccine strategies in our country. Materials and Methods: Healthcare workers in Dokuz Eylul University (DEU) Pediatric Hospital between January 2018 and March 2019 were included in this study. In this cross-sectional study, the data record form was filled by face to face interview method. Anti-Pertussis Toxin Immunoglobulin G (Anti-PT IgG) levels were measured by Enzyme-Linked-Immunosrobent Assay (ELISA) method. The results were analyzed with the Social Package fort the Social Sciences (SPSS) 15. Results: Of the 169 health workers included in this study, 102 (60,4%) were seropositive and 67 (39,6%) were seronegative and susceptible to pertussis. Anti-PT IgG levels of three (1,8%) health workers were compatible with acute infection (≥ 100 IU / ml). Although 74% of the study group indicated that pertussis vaccine booster dose was necessary and safe; only three (1,8%) had a pertussis booster dose. Conclusions: The fact that, an important portion of our study group was seronegative highlights the need for pertussis vaccine booster dose. Although most of the group found pertussis vaccine booster dose as necessary and safe, they did not take the vaccination, indicating that awareness did not cause behavior change. This suggests that pertussis can be seen in all age groups, including infants, and that pertussis eradication cannot be achieved unless effective adult immunization and surveillance is performed.