Akut iskemik inmede intravenöz trombolitik tedavi sonrası erken iyileşme ile ilişkili faktörler
Factors associated with early improvement after intravenous thrombolyti̇c treatment i̇n acute ischemi̇c stroke
- Tez No: 614562
- Danışmanlar: PROF. VESİLE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada, intravenöz rekombinant doku plazminojen aktivatörü (IV rt-PA) ile tedavi edilen akut iskemik inme hastalarında erken nörolojik iyileşme (ENI) ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi ve inmeden sonra ilk kontroldeki sonuçla arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışmaya, Ekim 2018 tarihinden geriye doğru hastane kayıtları incelenerek yeterli veri elde edilebilen, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde IV rt-PA ile tedavi edilen akut iskemik inme tanılı 377 hasta dahil edilmiştir. Günümüzde kullanılan hasta veri tabanının 2010 yılından itibaren kullanıldığı göz önüne alındığında, Ocak 2010 tarihinden itibaren IV rt-PA ile tedavi edilen hastaların verilerine ulaşılmıştır. Hastaların demografik özellikler, tıbbi öykü, yaşamsal bulgular ve laboratuvar bulguları; radyolojik bulgular, kardiyolojik tetkikler ve inme özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. ENI, inmeden sonraki 1.saat, 24.saat ve 7.gün National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) skorunda tedavi öncesi puana göre 4 ve üzeri iyileşme veya skorun 0 olması şeklinde tanımlanmıştır. Sonuçlar, tedaviden sonraki 1-3 ve 3-6 aylarda modified Rankin Scale (mRS) puanı kullanılarak değerlendirilmiş ve 0-1 olan mRS puanları“çok iyi sonuç”, 0-2“iyi sonuç”olarak tanımlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 377 hastada 1.saat ENI % 21.5, 24.saat ENI % 38 ve 7.gün ENI % 52.7 oranında görüldü. 1.saat ENI olan hastalarda bazal NIHSS skoru (p = 0.003) olmayanlara göre daha yüksekti. ENI grubunun başvuru sırasındaki serum BUN (Blood urea nitrogen) düzeyleri düşüktü (p=0.007). Ek olarak, beyin görüntülemede kortikal tutulum varlığı da ENI grubunda daha düşüktü (p=0.023). ENI olmayan grupta diyabet varlığı daha sık bulundu (p=0.038). ENI olmayan grupta trombolitik tedavi süresi >120 dakika idi (p=120 dakika idi (p=0.026). ENI olmayan hastalar manyetik rezonans görüntüleme (MRG)'de daha yüksek son infarkt hacmine sahipti (p=120 dakika idi (p=0.028). ENI olmayan hastalar MRG'de daha yüksek son infarkt hacmine sahipti (p=
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the factors associated with early neurological improvement (ENI) in patients with acute ischemic stroke treated with intravenous recombinant tissue plasminogen activator (IV rt-PA) and to determine the relationship between outcome at initial control after stroke. Method: In this study, 377 patients diagnosed with acute ischemic stroke treated with IV rt-PA in Izmir Dokuz Eylul University Hospital from October 2018 were reviewed. Considering that the patient database used since 2010 has been used since 2010, data from patients treated with IV rt-PA since January 2010 were obtained. Demographic characteristics, medical history, vital signs and laboratory findings of the patients; radiological findings, cardiologic examinations and stroke characteristics were examined in detail. ENI was defined as an improvement in National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) score of ≥4 points compared to the pretreatment score or an NIHSS score of 0 at 1 hour, 24 hours and 7 days after stroke. We assessed the outcomes at 1-3 and 3-6 months after treatment using the modified Rankin Scale (mRS) score, and mRS scores of 0–1 were defined as 'very good' outcomes, 0-2 'good outcome'. Results: 1 hour ENI 21.5%, 24 hours ENI 38% and 7 days ENI 52.7% was observed in of 377 patients included in the study. Patients with 1 hour ENI had higher baseline NIHSS scores (p=0.003) than those without. The ENI group had lower serum BUN levels at the time of admission (p=0.007). Additionally, the presence of cortical involvement on brain imaging was also lower in the ENI group (p=0.023). The presence of diabetes mellitus was more frequent in the non-ENI group (p=0.038). Time to thrombolytic treatment was >120 minutes in the non-ENI group (p=120 minutes in the non-ENI group (p=0.026). Patients with non-ENI had larger final infarct volume on MRI (p=120 minutes in the non-ENI group (p=0.028). Patients with non-ENI had larger final infarct volume on MRI (p=