Sığır ve insanlardan izole edilen Grup B Streptokokların (Streptococcus agalactiae) serotiplendirilmesi ve çeşitli Biyokimyasal Özellikleri İle Karşılaştırılması
Serotyping of group B Streptococci (Streptococcus agalactiae) isolated from bovine and human in comparison with some biochemical properties
- Tez No: 614652
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜRTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Van ve yöresinde sığır ve insanlardan izole edilen Grup B Streptokok (GBS) suşları serotiplendirildi ve lektinlerle aglütinasyon, hemaglütinasyon özellikleri, bazı enzim aktiviteleri ile biyokimyasal özellikleri karşılaştırıldı. Bu amaçla Van ve yöresinde çeşitli işletmelerdeki sığır sütlerinden izole edilen 76 adet ve Van Doğumevi polikliniğine gelen hastalardan izole edilen 72 adet olmak üzere toplam 148 adet Grup B Streptokok (GBS) suşu incelendi. 11 adet referans Streptococcus agalactiae serotip antijenleri ile immunize edilen tavşanlardan elde edilen antiserumlar kullanılarak yapılan koaglütinasyon testi ile sığırlardan izole edilen GBS suşlarının 34 (%44.7)'ü ve insanlardan izole edilen GBS suşlarının 49 (%68)'u serotiplendirildi. Sığırlardan izole edilen GBS'larda yaygın olarak VII (%11.8), III (%10.5), Ic (%6.5), VIII (%3.9), V (%2.6), II (%1.3), IV (%1.3) ve X (%1.3) serotipleri görülürken suşların %5.2'sinin kombine serotip olduğu tespit edildi. İnsanlardan izole edilen suşlarda ise yaygın olarak Ic (%33.3), IV (%8.3), VIII (%6.9), V (%5.5) ve R (%5.5) serotipleri görülürken %8.2'sinin kombine serotip olduğu tespit edildi. Sığırlardan izole edilen GBS suşlarının 25 (%32.9)'i ve insanlardan izole edilen GBS suşlarının 20 (%27.7)'si tavşan eritrositleri ile hemaglütinasyon testinde pozitif bulundu. Sığırlardan izole edilen GBS suşları özellikle Dolichos biflorus (%29) ve Triticum vulgaris (%27.5) ile aglütine olurken, insanlardan izole edilen GBS suşlarının da Canavalia ensiformis (%37.5) ve Helix pomatia (%20.3) lektinleri ile aglütinasyon reaksiyonu verdiği tespit edildi. Sığırlardan izole edilen GBS suşlarının %26.3'ü CAMP ve %73.7'si sodyum hippurat pozitif bulunurken %64.5'i eskulin negatif bulundu. İnsanlardan izole edilen GBS suşlarının ise %45.8'inin CAMP ve %76.4'ü sodyum hippurat pozitif bulunurken %83.3'ünün eskulin negatif olduğu belirlendi. Bu araştırmada, sığırlardan izole edilen GBS suşlarının %28.9'unda N-asetil ? -D glikozaminidaz, %40.8'inde ? -D galaktozidaz ve %46.1'inde ? -D glukuronidaz enzim aktivitesi belirlenirken; insanlardan izole edilen GBS suşlarının ise %80.5'inin N-asetil ? -D glikozaminidaz, %88.9'unun ? -D galaktozidaz ve %88.9'unun ? -D glukuronidaz enzimleri yönünden pozitif olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, Van ve yöresinde sığır ve insanlardan izole edilen GBS suşlarında görülebilen başlıca serotipler, ülkemizde ilk defa yapılan bu araştırma ile ortaya kondu ve GBS suşlarında tespit edilebilen hemaglütinasyon ve lektinlerle aglütinasyon özelliklerine yönelik elde edilen bulgularla birlikte konu ile ilgili yapılacak epidemiyolojik araştırmalara katkı sağlayacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the Group B Streptococci (GBS) isolated from bovine and human in and around Van-Turkey were serotyped in comparison with the lectin agglutination and haemagglutination properties as well as some enzyme and biochemical properties. For this purpose, a total of 148 GBS of which 76 were isolated from bovine milk and 72 from patients in polyclinic for maternity, were examined. In co-agglutination test with serotype-specific rabbit antisera against type antigens of 11 different reference Streptococcus agalactiae strains, 34 (44.7%) of bovine isolates and 49 (68%) of human isolates were serotyped. In bovine isolates, serotype VII (11.8%), III (10.5%), Ic (6.5%), VIII (3.9%), V (2.6%), II (1.3%), IV (1.3%) and X (1.3%) were mostly seen whereas 5.2% of the strains to be serotyped reacted with two or more typ specific antisera. The human isolates could mostly be serotyped with antisera to serotype Ic (33.3%), IV (8.3%), VIII (6.9%), V (5.5%) and R (5.5%) whereas 8.2% of the strains to be serotyped reacted with two or more serotype specific antisera. In haemagglutination test with rabbit erythrocytes, 25 (32.9%) of bovine isolates and 20 (27.7%) of human isolates were found to be positive. The GBS strains isolated from bovine showed significantly positive agglutination reaction with Dolichos biflorus (29%) and Triticum vulgaris (27.5%) lectins whereas the GBS strains isolated from human were found to be positive for Canavalia ensiformis (37.5%) and Helix pomatia (20.3%) lectins. Out of the bovine isolates, 20 (26.3%) and 56 (73.7%) were positive in CAMP and Na-hippurate tests respectively and 49 (64.5%) were negative in esculin test. Out of the human isolates, 33 (45.8%), 55 (76.4%) were positive in CAMP and Na-hippurate tests respectively and 60 (83.3%) were found to be negative in esculin test. In respect to the enzyme activity of GBS, 28.9%, 40.8% and 46.1% of the bovine isolates were found to be positive for N-Acetyl ? -D Glucosaminidase, ? -D Galactosidase and ? -D Glucuronidase respectively whereas 80.5%, 88.9% and 88.9% of the human isolates showed N-Acetyl ? -D Glucosaminidase, ? -D Galactosidase and ? -D Glucuronidase enzyme activity respectively. The present study demonstrated firstly the most common serotypes of GBS isolated from bovine and human in and around Van/Turkey. It could also be concluded that the results of the presented study in respect to haemagglutination and agglutination with lectins as well as serotyping of the GBS will contribute to the epidemiological studies on this subject.