çalışma koşullarının değişmesi nedeniyle iş sözleşmesinin feshi due to the change in working conditions, termination of employment contracts
- Tez No: 614653
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızda vardığımız sonuçlar itibariyle, çalışma koşullarında değişiklik esasları hakkında üç ana bölüm ortaya konulmuştur:Birinci bölümde, değişiklik araçları olarak, çalışma koşulu kavramı ve içeriği bağlamında, ile çalışma koşullarının belirlenmesine yer verilmiştir. İş ilişkisinde yer alan işçinin, çalışması boyunca tabi olduğu hak ve koşulları bulunmaktadır. Bu koşullarının elindeki hak ve kazanımlarını kaybettirmeyecek şekilde istikrarlı olarak uygulanması gerekmektedir. Bu bölümde yine işverenin yönetim hakkı, sınırları kavramı ile çalışma koşullarının değiştirilmesi konusu arasında bağlantı kurulmuştur.Çalışmamızın ikinci bölümde ise, çalışma koşullarında yapılacak değişikliğin usul ve esasları ortaya konulmuştur. İş Kanunu m. 22. hükmü ile çalışma koşullarında yapılacak değişiklik hususunda esaslı olup olmama kavramı önem taşıdığından ve değişikliğin esaslı olup olmadığı konusunda net bir ölçü getirilemediğinden, çalışmamızda yer verilen somut olay örnekleriyle konu açıklanmaya çalışılmıştır. Değişikliğin esaslı olmasının neyi değiştireceği, söz konusu madde hükmünün esaslı olmayan değişikliğe cevaz verirken esaslı değişiklik hususunda hükümdeki prosedürün uygulanması noktasındadır. Ayrıca esaslı olan ve esaslı olmayan değişiklik ayırımında ana kıstas ise yapılan değişiklik ile, çalışma koşullarının asıl hali ile yeni hali karşılaştırıldığında işçinin durumunun ağırlaştırılması olarak ifade edilebilir.Üçüncü bölümde, çalışma koşullarında değişiklik yapma hakkını saklı tutma kayıtlarına dayanarak, iş sözleşmesinde esaslı değişiklik yapılması hususu üzerinde durulmuş bu konuyla ilgili çeşitli görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the results we've got our work, based on changes in working conditions were put forward three main sections:In the first section, changes in the tools, concepts and content in the context of working conditions, to determine the operating conditions are given. Workers in the area of labor relations, work for the rights and conditions are governed. In the hands of these conditions will not lose their rights and benefits as a way must be applied consistently. In this section, the employer's management once again right with the concept of boundaries between work conditions, changing the connection is established.In the second part of our work, working conditions, rules and principles of amendments were put forward. Labor Law m. 22. provisions of the operating conditions will be changes with regard based on whether or not the concept of importance, and that changes based on whether the subject a clear measure brought not available in our study contained the concrete events of examples matters were explained. Changes based on what the change is designated by the provisions in question do not change based on the fundamental changes while cevaz issues are at the implementation of the provisions of the procedures. Also the founder and main criteria for differentiation based on the amendment without changes, the new state of working conditions compared with the actual state of the employee's situation can be described as heavy upgrading.In the third section, reserves the right to make changes in working conditions on the basis of keeping records, making substantial changes in employment contracts has focused on issues was given in the various views on this issue.