Adana'da çok katlı konut binalarındaki mekânsal yalıtım problemleri ve iyileştirme önerileri
Spatial insulation problems and restoration proposals for multi-storey residential buildings in Adana
- Tez No: 614698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNÇ ASLAN TÜLÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, oldukça geniş alanı olan ?yalıtım? konusu; soğutmanın ısıtmadan daha çok performans ve maliyet getirdiği sıcak ve nemli ilkim bölgeleri çok katlı konutlarında, iç mekân fiziksel konfor ve enerji verimliliği, bütünsel yalıtım kapsamında analiz edilmiştir. Ülke gelişmişliğini ve ekonomisini önemli boyutta etkileyen tasarım, uygulama ve kullanım hataları incelenmiş, uluslararası sistemler, ulusal ve yerel stratejilerde konunun yeri, uygulanışı ve kullanıcıların farkındalığı tanımlanmaya çalışılmıştır. İç mekânda kullanıcı odaklı fiziksel konfor parametreleri ve çevresel etkileşim matrisi ile tespit edilen kritikler, Akdeniz ikliminin en etkin olduğu kentlerden Adana'da, aynı yerde, farklı dönemlerde yapılmış iki konut örneğinde incelenmiştir.Araştırmada aşağıdaki konuların gerekliliği tespit edilmiştir:?Olumsuz etkileri ve uzun süresi ile sıcak ve nemden korunmak için de yalıtımın, yapı bileşenlerinden kapı, pencere, merdiven evi, asansör? vb. gibi yapı imalat gereği olarak uygulanması,?Bir binada sadece mantolama ile yalıtımın yetersizliği,?Kısmi yalıtımın, yalıtım olmadığı ve farklı yüzeylerde ısı kaçışları nedeniyle enerjide etkin verimlilik sağlamadığı,?Birim mekânların ısı ve nem ile temas ettiği her yüzeyde, `birim mekân kabuğu' nda (kullanılmayan bitişik bina, daireler arası yatayda ve düşeyde, aydınlatma bacası, tesisat geçiş nokta ve bacaları, merdiven evi? vb.) uygulanmasının `bütünsel yalıtım' olduğu,?Konut tasarım, üretim, uygulama, uygulatma ve bunların eğitim sürecindeki kişilerin, bilimsel çalışmaları değerlendirip, enerji verimliliği stratejilerinin gerçekleştirilmeye çalışıldığı şu dönemlerde, kullanıcının etkin katılımıyla, ne denli önemli geri beslemeler sağlandığının farkına varması.
Özet (Çeviri)
In this survey, ?insulation? subject which has wide concept has been analysed in the multi-storeyed buildings where cooling requires more performance and cost in hot and humid climate regions, within the context of indoor physical comfort, and energy utilization. Design, implementation, usage mistakes have been examined which affect state development and economy, in considerable extent,the perception of the concept, implementation and users? awareness have been studied in international systems, national, and local strategies. The critics, which have been diagnosed through indoor_user_focused physical comfort parameters and environmental interaction matrix, have been examined in two residences built in the same district, but in different years, in Adana where Meditteranean climate is prevailing.In the survey, necessity of below topics have been identified:?To avoid negative effects due to long term exposure to heat and humidity. insulation is a must during production of the building like the structure components such as door, window, stair enclosure, etc?,?Insufficiency of only exterior thermal sheathing,?Partial insulation means no insulation and efficient energy utilization cannot be achieved because of thermal bridges in different surfaces,?In each surface of unit residence that receives direct heat or humidity, insulation works in ?unit residence shell? ( unused adjacent building, upper or lower residences, etc. ) is considered as ?complete insulation?,?All fellows in the process of residence design, building, implementation, and training of the related persons, should realize the feedback contribution from the users by assessing scientific works nowadays, so that energy utilization strategies can be achieved.