HİV (+) tanısı almış, tedavi gören olgularda; çocukluk çağı travmalarının sıklığı ve riskli cinsel davranışlar arasındaki ilişki
The relationship between risky sexual behaviors and the frequency of childhood traumas of people, that have been diagnosed with HIV(+) and in the process of the treatment
- Tez No: 614697
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruhsal Travma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmamanın amacı Türkiye'de yaşayan HIV+ tanısı almış tedavisine devam etmekte olguların çocukluk çağı travmalarının sıklığı ile riskli cinsel davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Günümüzde bir halk sağlığı sorunu olan HIV'nin, küresel olarak bir azalma yaşanırken Türkiye'de son on yılda % 465 arttığı görülmektedir. Çocukluk çağında deneyimlenen olumsuz yaşam olaylarının evrensel bir sorun olduğu ve kişilerin yaşamlarını etkileyecek ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceği gözlemlenmiştir. Araştırmanın örneklemi, araştırma hakkında bilgilendirilmiş onayı alınmış ve çalışmaya katılmayı kabul etmiş, okuma yazma bilen, değerlendirme sırasında madde etkisinde olmayan, yanıt vermeyi güçleştirecek her hangi bir bilişsel bozukluk göstermeyen 18 yaşını doldurmuş, İstanbul ilinde Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Biriminde HIV(+) tanısı almış tedavisine devam etmekte olan 116 klinik olgudan oluşmaktadır. Araştırmada sosyo- demografik veri formuna ek olarak Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği ve Cinsel Risk Alma ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen istatiksel bulgulara göre Çocukluk Çağı Travmalarının sıklığı genel popülasyona göre HIV tanısı almış olgularda daha yüksek bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the this research is to study the relationship between the risky sexual behaviors and the frequency of childhood traumas of people living in Turkey , that have been diagnosed with HIV+ and in the process of the treatment. HIV+, which is a public health problem today, despite the fact that is decreasing globally it, is clearly seen that HIV+ has been increased by percentage 465 in the last decade in Turkey. It has been observed that negative life incidents experienced in the childhood is an universal problem and can causes serious health problem that affecting people's lives. The sample of the research consists of 116 clinic cases which have been diagnosed with HIV+ and in the process of treatment in province of Istanbul, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, over 18 who no shows no cognitive disorder harden to replay literature have accepted to join this study have approved and have formerly been informed about this research. In the research, in addition to socio-demographic data form, childhood traumas questionnaire and sexual risk taking scale were used. According to the statistical findings obtained from the study, the study, the frequency of childhood traumas was found to be higher in patients diagnosed with HIV+ than the general population. The result of the research were discussed within the framework of literature.