Enerji etkin bina tasarımı ve Adana örneği
Energy efficient building design and Adana sample
- Tez No: 496521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SULTAN YÜCEER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Energy, Architecture, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türkiye'nin enerji ihtiyacı, son 50 yılda % 19'dan % 74'e yükselmiştir. Enerji ihtiyacına neden olan toplam enerji tüketiminin ise % 32'si konutlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Soğutma gerektiren gün sayısının, ısıtma derece gün sayısına göre daha fazla ve maliyetli olduğu Akdeniz iklim bölgesinde, binalardaki en yoğun enerji tüketimi soğutma yükünden kaynaklanmaktadır. İlk yaklaşım, iki çok katlı konut projesinin dinamik enerji simülasyonu ile tasarımının iyileştirilerek, sıcak iklim bölgesi Adana'da enerji verimliliği elde edilmesidir. Energy Plus tabanlı DesignBuilder yazılımında, iki binanın enerji tüketimleri test edilerek, tasarım zenginleştirilmeye ve geliştirilmeye çalışıldı. Çevre bina gölgeleme hesaplarına göre yönlenme, optimum yapı bileşenlerinin ve yalıtım malzemelerinin seçimi, saydam alanların minimize edilmesi ile soğutma yükü, 95.000kWh' den 78.751kWh' e azaltılarak, yaklaşık %17 enerji kazancı sağlandı. $13.350 olan enerji tüketim maliyeti $11.070'a çekildi. İkinci yaklaşım, ulusal enerji analiz yazılımı Bep-TR'de Enerji Kimlik Belgesi oluşturulmasıdır. Soğutma yükünün fazla ve soğutma enerji sınıfının düşük olmasına rağmen, yönetmeliğe göre, tüm elektrik tüketimi ve karbon salınımının toplamdaki enerji sınıfı geçerli olmuştur. Sürdürülebilirlik ve enerji etkinliği için; uluslararası tasarım teknik ve teknolojilerinin pratiğe dâhil edilmesi, ulusal yasa ve yönetmeliklerin standartlar olarak her bir fiziki koşula göre ayrı ayrı tanımlanması, etkili uygulamaların finansal teşviklerle desteklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last 50 years, Turkey's energy need has increased from %19 to %74. The 32% of the total energy consumption which causes the energy need, originate from residences. In the Mediterranean climate region, where the number of cooling required days are higher and more costly in comparison to the number of heating degree days, the most intensive energy consumption in buildings originate from the cooling load. The first approach was to achieve energy efficiency in hot climate region Adana, by improving the design of two multi-storey dwellings project with dynamic energy simulation. Through testing the energy consumptions of the buildings on Energy Plus based DesignBuilder software, the design was tried to be enriched and to be improved. ~17% of energy saving was achieved by reducing the cooling load from 95.000kWh to 78.751kWh with having orientations according to computed surrounding building shadowings, selecting optimum structure components and insulation materials, minimizing transparent areas.The cost of energy consumption which was $13,350 was withdrawn to $11,070. The second approach was to create Energy Identity Certification via national energy analyzing software, Bep-TR. Although the cooling load was high and the cooling energy level was low, according to the relevant regulation, the overall energy class based on the total amount of consumption and carbon dissemination was considered valid. Intagration of international design techniques and technologies into practice, defining each physical condition separately in national laws and regulations like standarts, and supporting effective implementations by financial incentives have been proposed for sustainability and energy efficiency.