Prepubertal çocuklarda serum speksin düzeylerinin doğum ağırlığı ve metabolik göstergeler ile ilişkisinin incelenmesi
Assessment of the associations of serum spexin levels with birth weight and metabolic surrogates in prepubertal children
- Tez No: 614745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Speksin iştah kontrolü ve obezitede rolü ifade edilen yeni bir peptitdir. Bu çalışmada gestasyon yaşına göre düşük doğum ağırlıklı (SGA) ve gestasyon yaşına göre normal doğum ağırlıklı (AGA) prepubertal çocuklarda serum speksin, total leptin ve aktif ghrelin düzeylerinde fark olup olmadığını analiz edildi. Dietary and lifestyle induced health Effects in Children and Infants (IDEFICS) çalışmasına göre metabolik sendrom (MS) öncülleri ile serum speksin, leptin ve aktif ghrelin seviyeleri arasında bir korelasyon olup olmadığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Spexin is a novel peptide implicated in food intake and obesity. The primary aim of this study was to analyze whether serum spexin levels, along with total leptin and active ghrelin levels differed between prepubertal children born small for gestational age (SGA) and appropriate for gestational (AGA) born counterparts. Secondary aims were to analyze whether the serum spexin, leptin and active ghrelin levels correlated with metabolic syndrome (MS) antecedents according to Dietary- and lifestyle-induced health effects in children and infants (IDEFICS) study.