Çözüm odaklı danışmanlığın astımlı adölesanların özetkililik, astım kontrolü ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of solution focused counseling on self-efficacy, asthma control and quality of life in adolescents with asthma
- Tez No: 614769
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, çözüm odaklı danışmanlığın astımlı adölesanlarda özetkililik, astım kontrolü ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Çalışma, Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Polikliniği'nde astım tanısıyla izlenen 12-18 yaş grubu 40 adölesan (21 çalışma grubu, 19 kontrol grubu) ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma için etik kurul ve kurum izni, adölesan ve ailelerinden yazılı ve sözlü onam alınmıştır. Veri toplama aracı olarak; Adölesan Tanıtıcı Bilgi Formu, Astım Kontrol Testi (AKT), Astımlı Çocuklar ve Adölesanlar İçin Öz-Etkililik Ölçeği (AÇAÖÖ), Çocuklar İçin Astım Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇAYKÖ), Solunum Fonksiyon Testi (SFT) kullanılmıştır. Çalışma grubundaki adölesanlara dört görüşmeden oluşan çözüm odaklı danışmanlık bireysel olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of solution focused counseling on self-efficacy, asthma control and quality of life in adolescents with asthma as randomized-controlled experimental. Fourty adolescents (21 in study group, 19 in control group) who were 12-18 years old and followed up at Children's Immunology and Allergy Outpatient Clinic of a university hospital with asthma were enrolled. Ethical committee approval, institute consents and written-verbal consents of adolescents with parents were obtained. Data were collected with Adolescent Information Form, Asthma Control Test (ACT), Self-Efficacy Scale for Children and Adolescents with Asthma (SESCAA), Pediatric Asthma Quality-of-Life Questionnaire (AQOL) and Pulmonary Function Test (PFT) Form. The solution focused counseling (SFC) consisting of four interviews was performed to the adolescents in the study group, individually. Data were evaluated by using descriptive statistics, homogeneity tests, Chi-square, Cronbach's alpha and analysis of variance. p values