Akut ve kronik tromboembolide ortalama trombosit hacmi (MPV) ve nötrofil lenfosit oranının (N/L) prognoz ve mortalite üzerine etkisi
The effect of acute and chronic tromboembolided average tromboside volume (MPV) and neutrophil lymphosite ratio (N / L) on prognosis and mortality
  1. Tez No: 614779
  2. Yazar: AYŞEGÜL DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİ AŞKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç Pulmoner Emboli (PE); pulmoner arter veya dallarının sistemik venlerden gelen trombüs veya farklı maddelerle tıkanması ile meydana gelen mortalitesi, morbiditesi yüksek bir hastalıktır. Biz çalışmamızda akut ve kronik tromboemboli tanısı almış hastalarda ortalama trombosit hacmi (MPV) ve Nötrofil /Lenfosit Oranlarının birbiriyle karşılaştırarak prognoz ve mortalite ile olan ilişkisini araştırmayı planladık. Materyal Metod Çalışmamızda 1 Haziran 2017 -1 Haziran 2019 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'ne başvuran kontrastlı bilgisayarlı tomografi ve ventilasyon perfüzyon sintigrafisi ile akut ve kronik tromboemboli tanısı alan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Akut ve kronik pulmoner emboli tanısı konulan hastaların nötrofil lenfosit oranı (NLR) , ortalama trombosit hacimleri (MPV) kaydedildi. Bu değerler 2 grup arasında ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bu değerlerin tanıda, mortalite ve prognozu ön görmede etkisi araştırıldı. Bulgular Çalışmaya 275 kişi alındı. Akut emboli 190 kişi, kronik emboli 35 kişi, sağlıklı gönüllüler 50 kişi olarak kaydedildi. Akut emboli grubunun yaş ortalaması 63±18 kronik emboli grubununun yaş ortalaması 60±16 ve kontrol grubunun yaş ortalaması 46±14 olarak değerlendirildi. Akut emboli grubunda MPV 8,5±1,1, kronik emboli grubunda 8,6±0,9 ve kontrol grubunda 8,3±0,8 olarak değerlendirildi ve istatistiksel olarak anlamlı değildi (p:0,809). NLR 'ye bakıldığında akut emboli grubunda 7,8±10,3 kronik embolide 3,3±2,4 kontrol grubunda 2,14±1,5 olarak kaydedildi ve istatistiksel olarak anlamlıydı (p:0,00). 2 yıl içerisinde Kronik tromboemboliye bağlı pulmoner hipertansiyon (KTEPH) hastalarından 2 kişi ölürken akut emboli grubundan 12 kişi öldü. Her iki grupta da MPV'nin prognoz ve mortalite ile ilişkisi bulunmadı. Buna karşı NLR 'nın ise hem tüm emboli hastaları ile kontrol grubu arasında hem de ölen hastalarla yaşayan hastalar arasında anlamlı farklılık mevcuttu. Çalışmaya emboliye sebeb olan risk faktörlerine baktığımızda en sık neden derin ven trombozu (DVT) olarak saptandı. Olguların bilgisayarlı tomografisinde trombüs lokalizasyonu en sık segment veya sebsegment pulmoner arter içerisinde saptandı. SONUÇLAR Çalışmamızın sonucunda MPV'nin emboli hastalarında ne tanıda ne de mortalite üzerinde etkili olmadığı görüldü. Bunun yanında NLR'nın ölen ve yaşayan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu yani mortalite üzerine etkili görülmüştür. Emboli hastalarıyla kontrol grubu kıyaslandığında emboli hastalarında daha yüksek olarak görüldü. Bu da NLR'nin tanıda ve mortaliteyi öngörmede kullanılabilir mi sorusunu akla getirmektedir. MPV ve NLR'nin mortalite üzerine etkisini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya gerek vardır.
Özet (Çeviri)
İntroduction and purpose Pulmonary Embolism (PE); is a disease with high morbidity and mortality caused by obstruction of pulmonary artery or branches with thrombus or different substances coming from systemic veins. İn our study, we planned to research mpv and nötrofil/lenfosit rate how to effect on prognosis and mortality in patient who had diagnosed by acute or chronic thromboembolism. Material Method In our study, we retrospectively evaluated the patients who were previously diagnosed with chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) and diagnosed with embolism by computed tomography (CTPA) or pulmonary angiography between June 1, 2017 and June 1, 2019. Neutrophil lymphocyte ratio, mean platelet volume in predicting mortality and prognosis of patients diagnosed with acute and chronic pulmonary embolism were investigated Results In our study, there were 275 people, 190 of them were acute embolism patients, 35 of them were chronic embolism patients and 50 of them were healthy volunteers. The mean age of the acute embolism group was 63 ± 18 and the mean age of the chronic embolism group was 60 ± 16 and the mean age of the control group was 46 ± 14. When we look at the risk factors causing embolism in our study, the most common cause was found to be deep vein thrombosis (DVT). Thrombus localization was the most common segment or sebegment pulmonary artery on computed tomography 225 embolic patients were divided into two subgroups as living and dying. Mean platelet volume was found to be 8.4 ± 1.2 in patients who died and 8.5 ± 1.1 in patients who lived. There was no statistically significant difference (p: 0.104).When neutrophil lymphocyte ratio (NLR) was evaluated, it was found that the mean value of 6.6 ± 8.8 in living patients and 12 ± 16.5 in patients who died was not statistically significant (p: 0.02). However, when compared with the emboli and control groups, NLR was found to be higherstatistically (p: 0.00). Conclusions As a result of our study, it was seen that MPV had no effect on diagnosis or mortality in patients with embolism. Besides, it was found that NLR was statistically significant difference in patients who died and lived, that is, on mortality. Compared to embolic patients and the control group, it was seen to be higher in embolic patients, which raises the question of whether NLR can be used in diagnosis and predicting mortality. More studies are needed to assess the impact of MPV and NLR on mortality.