Öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları (Kırşehir örneği)
The Attidutes of primary school teacher candidates towards teaching profession (Kırşehir sampling)
- Tez No: 61478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
87 BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇLAR VE TEKLİFLER 1. ÖZET Bu araştırma ile“sınıf öğretmeni”yetiştiren eğitim fakültelerinin sınıf öğretmenliği bölümü öğrencilerinin, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ve bu mesleğin iyileştirilebilmesi için görüş ve tekliflerinin neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada Kırşehir ili evren olarak alınmıştır. Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünde okuyan tüm öğrencilere anket ve tutum ölçeği uygulanmıştır. Anket ve ölçekle toplanan bilgilerin istatistiki analizleri yapılmıştır. Öğretmen adaylarının vermiş oldukları cevaplar dağılım tablolarında gösterilerek, araştırma kapsamına alınan öğrencilerin tutum ve görüşleri arasında ilişkiler ve bağımlılık olup olmadığı Chi- Square ve faktör analizi yöntemi ile test edilmiş olup, manidarlığın derecesini belirtmede 0.05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir. Elde edilen bulguların yorumlanmasında ise frekans ve yüzde sonuçlan kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik genel tutumları ile yine bu mesleğin iyileştirilmesine yönelik genel görüşlerinin birbirlerini destekler mahiyette olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca mevcut durum değerlendirmesine ait sonuçlara göre: * Bu bölümde okuyan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun kendi istekleri ile bu bölümü seçtikleri, * Sınıf öğretmenliği genellikle ilçe merkezlerinden gelen öğrenciler tarafından tercih edildiği. * Birimlerin gelir düzeyleri dikkate alındığında ise daha çok, orta gelir düzeyindeki ailelerin çocuklarının bu bölümü tercih ettikleri, * Sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğini kendileri için saygın bir meslek gördükleri, * Birimlerin sınıf öğretmenliğini sevdikleri,88 * Görevlerine başlamadan önce niteliklerinin bakanlıkça“yeterlik sınavı”ile kontol edilmesini istedikleri, * ÖYS' de başarı düzeyi yüksek öğrencilerin, sınıf öğretmenliği bölümünü tercih etmeleri için özendirici çalışmalar yapılması gerektiği, * Şu anda uygulanan müfredat programının yetersiz olduğu, bu sebeple programın yeniden gözden geçirilerek daha nitelikli hale getirilmesi gerektiği, * İlkokul öğretmenlerine sağlanan sosyal imkanların yetersiz olduğu, * Sınıf öğretmenlerin ekonomik gelir düzeylerinin mutlaka iyileştirilmesinin gerekliliği, * Sınıf öğretmenlerinin yeni gelişmelerden haberdar olmadıkları, * Hizmet içi eğitime daha fazla önem verilmesi, * Sınıf öğretmenlerinin hizmet süreleri ve başarı durumları esas alınarak stajyer, uzman ve başöğretmen şeklinde hiyerarşik bir yapının oluşturulması isteği, * Yeni mezun sınıf öğretmenlerinin en az bir yıl merkezi ve gelişmiş bir okulda, deneyimli öğretmenlerin yanında stajyer olarak görev yapmalarının sağlanması gerektiği, * Alan dışı ve diğer branşlardan sınıf öğretmeni atamasının yanlış olduğu ve buna karşı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC In this research, the attitudes of the primary scholl teaching department students of Educational Faculties towards teaching profession and their views and suggestion with relation to the imporovement of this profession have been studied in details. The province Kırşehir has been taken as the population for this research. Questionnaires and attitude scales have been applied to the students who study at primary scholl teaching department of Gazi University Kırşehir Educational Faculty. The statistical analysis results of questionnaires and scales have been shown at the related tables. The relationship bclveen the altitudes and views of the students taking place in the resarch has been tested by means of Chi-Square and facloi analysis, taking the relevance degree of expressiveness as 0.05. Frequency and persentage results have been used to interpret the data collected. As the rusuic of the reseaioh., it iio? bc:-,:;> tbund out thai the genera! r.flwiides inwards leaching profession of the teachei Ganciıdaic- a-ui their genera' views will» relation to the improvement of (his profession supper} each oilier According to the results of the survey about the present canditions. * Most of the students of the primary scholl leaching department have preferred this department willingly, * Primary scholl teacher candidates like teaching profession and they regard it as a respechtable job for themselves, * The attitudes of the primary scholl teacher candidates towards leaching profession ar positive and at a high level, * The candidates want the ministry to test their qualifacations by means of“The proficiency Exam”before starting the job, * More emphasis should be put on“insei vice training”, * There is a desire to form a hierarchical staicture based upon the workly periods and the success levels of the primary scholl teachers, wich will classify I hem as“trainee”,“expert”and“principal”, * The candidates point out that the new graduates should undergo at least are-year- Iraining period at a central primary scholl before the appointment, * The candidates strongly appose to the out of branch primary scholl teacher appointment.