Böbrek transplantasyonu uygulanan hastaların sosyal destek düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of social support levels of patients undergoing renal transplantation
  1. Tez No: 614800
  2. Yazar: İREMNUR ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma; böbrek transplantasyonu uygulanan hastaların sosyal destek düzeyinin değerlendirilmesi amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, özel bir hastanede yatan böbrek nakli olan hastalardan araştırmaya katılan 61 kişi oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan 'Hasta Bilgi Formu', Arkar ve Eker tarafından hazırlanan 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğinin Gözden Geçirilmiş Formu' kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the social support levels of patients undergoing renal transplantation. Material and Method: The study is a descriptive type research. The sample of the study consisted of 61 people, who agreed to participate in the research and who were hospitalized for renal transplantation in a private hospital. The data were collected using the 'Patient Information Form', prepared by the researcher, and 'Revised Form of Multidimensional Perceived Social Support Scale', prepared by Arkar and Eker.