Renal transplantasyon sonrası kalistenik egzersiz programının enflamatuar belirleyiciler ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of calisthenic exercise program on enflamatuar markers and quality of life after renal transplantation
- Tez No: 468829
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada böbrek naklinden sonra uygulanan kalistenik egzersiz eğitiminin bireylerin enflamatuar belirleyiciler, yaşam kalitesi ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi prospektif araştırma yöntemi ile araştırıldı. Çalışmamız, böbrek transplantasyonu sonrasında alınan 29 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar Online Random Allocation Software programı kullanılarak gruplar kalistenik egzersiz ve kontrol olmak üzere ikiye ayrıldı. Tedaviye başlamadan önce ilk değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Hastaların tam kan sayımı, serum kreatinin, total protein, albumin, glukoz, kolestrol, trigliserit, düşük ve yüksek yoğunluklu lipoprotein, C reaktif protein ve interlökin 6 seviyeleri uygun biyokimyasal yöntemler ile genel yaşam kalitesi kısa form 36 (KF-36) ve hastalığa özel yaşam kalitesi Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi Anketi (KDQOL-SF) ile egzersiz kapasitesi 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi sonrası 8. haftada tekrarlandı. Hasta memnuniyeti tedavi sonrası görsel analog skala ile değerlendirildi. Egzersiz grubundaki hastalara büyük kas gruplarını içeren kalistenik egzersiz ev programı olarak verildi. Kontrol grubundaki hastalara herhangi bir egzersiz verilmedi. Tedavi süresi haftada 3 gün, 8 hafta toplam 24 seans sürdü. Gruplar arası karşılaştırmada serum biyokimya düzeyleri, KDQOL-SF ve 6DYT değerlendirmelerde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamasına rağmen (p>0.05) grup içi karşılaştırmalarda egzersiz grubunda hemoglobin değerinde artma ve 6DYT'nde 18 metrelik gelişme gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of calisthenic exercise training were investigated on enflamatuar markers, quality of life and patient satisfaction by prospective research method after kidney transplantation. Our study was performed on 29 patients who were taken after kidney transplantation. Groups were divided into calisthenic exercise and control groups by using the Online Random Allocation Software Program. Patients' complete blood counts, serum creatininen, total protein, albumin, glucose, cholesterol, triglyceride, low and high density lipoprotein, C reactive protein and interleukin 6 levels were determined by appropriate biochemical methods, general quality of life was assesed with short form 36 (SF-36) and disease-specific quality of life was assesed with Kidney Disease Life Questionnare (KDQOL-SF) and exercise capcity measured by 6 minutes walk test (6MWT). The evaluations were repeated at 8 weeks after treatment. Patient satisfaction was assessed by visual analogue scale after treatment. A calisthenic exercise program was given involving the major muscle groups in the exercise group. The patients in the control group were not given any exercise. The duration of treatment was 3 days per week, 8 weeks and totally 24 seance. Although serum biochemical levels, KDQOL-SF and 6MWT evaluations were not statistically different between the groups (p>0.05) intra-group comparisons showed an increase in hemoglobin value and 18 meter improvement on 6MWT in the exercise group.