Şizofreni modeli oluşturulan erkek ve dişi sıçanlarda, davranış ve kognitif fonksiyonların ve ön uyaranlı irkilme cevaplarının araştırılması
Investigation of behavoir and cognitive functions andpre-stimulatory irratation responses in male and female rats produced with schizophrenia model
  1. Tez No: 614804
  2. Yazar: EMİNE İRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÖLGELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, MK-801 (Dizocilpine) ile şizofreni modeli oluşturulduktan 5 gün sonra erkek ve dişi sıçanlarda davranış ve kognitif fonksiyonların araştırılması amaçlandı. Çalışmada 40 adet Wistar albino (n=20 erkek, n=20 dişi) cinsi sıçan; kontrol erkek, MK-801 erkek, kontrol dişi ve MK-801 dişi olarak (her grupta n=10) 4 gruba ayrıldı. MK-801 grubu sıçanlara beş gün boyunca 0,05 mg/kg MK-801 intraperitoneal (ip.) olarak, kontrol grubu sıçanlara ise serum fizyolojik ip. olarak uygulandı. Beş gün sonra davranış testleri uygulandı. Açık alan düzeneğinde sıçanların; lokomotor aktivite ve keşif davranışları, Y-labirent testi uzamsal öğrenme ve bellek, sukroz tercih testi anhedoni, I-labirent testi anksiyete benzeri davranış, sıcak plaka ve kuyruk çekme testi ağrı eşiği , ön uyaran aracılı inhibisyon (ÖUAİ) testi irkilme refleksi değerlendirildi. Kan örneklerinde dopamin ve serotonin analizleri yapıldı. MK-801 uygulanan sıçanlar kontrol grubu sıçanlarla karşılaştırıldığında; açık alan düzeneğinde, lokomotor aktivitede artış, sıcak plaka testinde ağrı eşiğinde artış gözlendi. Bu artışlar hem erkek hem de dişi sıçanlarda anlamlı bulundu (p0,05). Sonuç olarak, MK-801 uygulamasından 5 gün sonra dişi ve erkek sıçanlarda lokomotor aktivitede artış, ağrı eşiğini yükselme gözlenirken, öğrenme ve bellek kapasitesinin değişmediği, anksiyete ve depresyon benzeri davranışın oluşmadığı söylenebilir. Anahtar Kelime: Şizofreni, davranış, sıçan, kognitif fonksiyon, ön uyaranlı irkilme
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate behavioral and cognitive functions in male and female rats 5 days after the model of schizophrenia was created with MK-801 (Dizocilpine). Fourty Wistar albino (n = 20 male, n = 20 female) rats were divided into 4 groups as control male, MK-801 male, control female and MK-801 female (n = 10 in each group). The MK-801 groups received 0.05 mg / kg MK-801 intraperitoneally (ip.) for five days and the control groups received saline like same time. Behavioral tests were performed five days later. The locomotor activity and exploratory behavior, spatial learning and memory, anhedonia, anxiety-like behavior, pain threshold, startle reflex were evaluated in the open field area, Y-maze, sucrose preference test, I-maze, hot plate and tail flick test and prepulse inhibition (PPI) apparatus respectively. Blood samples were analyzed for dopamine and serotonin.